Qualcomm’un sonraki nesil işlemcisi göründü

0

Önde gelen donanım üreticilerinden Qualcomm’un 2019 yılındaki üst segment akıllı telefonlarda yer alması beklenen işlemci modeli Snapdragon 855 hakkında bazı bilgiler ortaya çıktı. İşte detaylar…

Çip üreticisi Qualcomm, mobil cihaz endüstrisinde adeta teknolojilerin merkezinde yer alıyor. Birçok marka için işlemci sunan şirket, dolayısıyla cihaz performanslarına doğrudan etki eden bir üretici konumunda yer alıyor. Bu açıdan hemen her, ‘sonraki nesil’ işlemcisi merakla beklenen Qualcomm’dan önemli haberler var…

Son bilgilere göre Qualcomm’un sonraki nesil üst segment işlemci modeli Snapdragon 855, 7 nm teknolojisiyle üretilecek. Bu özellik, kendi alanında bir ilk. Henüz 2018’e damgasını vurması beklenen Qualcomm Snapdragon 845’in resmi olarak yer aldığı ilk cihazların tanıtımları beklenirlen gelen bu bilgi oldukça çarpıcı.

Henüz tasarım aşamasında olduğu belirtilen Snapdragon 855’in 7 nm üretim teknolojisinin sonraki adımı 3 nm üzerinde çalışan, Tayvan merkezli TSMC fabrikalarında üretileceği iddia ediliyor. Halihazırdaki işlemcilerini Samsung’un fabrikalarında üreten Qualcomm, sonraki nesil modellerinde değişime gidecek gibi görünüyor.

TSMC’nin 7 nm ile geliştireceği Snapdragon 855’ten sonra 3 nm ürünlerin üretimine geçmesi bekleniyor. 3 nm teknolojisi, mobil ekosistem açısından önemli bir inovasyon adımı anlamı taşıyacak ve beraberinde getireceği özellikler teknoloji çevreleri için şimdiden önemli bir merak konusu.

En nihayetinde ise Snapdragon 855 hakkındaki bilgiler yavaş yavaş kamuoyunda yer edinmeye başlıyor. Heyecan uyandıran bu işlemcinin, 2019 yılındaki üst segment modellerde kullanılması bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın