Qualcomm’dan VR ve AR için ilk ‘özel’ çip

0

Qualcomm, lansmanını gerçekleştirdiği XR1 ile kendi adına bir ilke de imza atıyor; sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) için geliştirilmiş ilk işlemci.

Qualcomm işlemcileri, günümüz mobil cihazları açısından hatrı sayılır bir oranda kullanılıyor. Birçok segmentteki akıllı telefonda farklı konfigürasyonlarda çipler sunan şirket, VR ve AR cihazları için de modüller üretiyor. Öte yandan XR1 adı verilen model önem taşıyor, çünkü bugüne kadar ki çiplerin hiçbiri sadece VR ve AR için geliştirilmemişti. XR1 tamamen VR/AR özelinde geliyor…

2018 yılı sonu ve 2019 itibarıyla teknolojisinin merkezini oluşturacağı ilk cihazlarla buluşacağı belirtilen Qualcomm XR1, sektör adına da önemli bir çıkış noktası oluşturacak. Bunun nedeni düşük maliyetlerle gelmesi ve bu sayede direkt olarak bulunacağı VR/AR cihazlarının fiyatını da etkilemesi.

Öte yandan Qualcomm XR1, daha çok basit cihazlar için geliştirildi. Video ve pasif deneyimden ziyade oyun için ideal olacağı kaydedildi. Bu noktada şirketin en yüksek segmentli (amiral gemisi olarak tabir edilen üst seviye akıllı telefonlarda da kullanılan) işlemcisi Snapdragon 845‘in, AR ve VR için hala en iyi seçenek olduğu ifade ediliyor.

İyi bir ‘başlangıç’

XR1’in 60 fps hızda 4K ekran desteğiyle geldiği, basit kontrolörlerle donatıldığı, basite indirgenmiş 360 derece izleme özelliği sunacağı bildiriliyor. Bu noktada söz konusu çipin bir ‘başlangıç’ olduğunun altını çizmek gerekiyor. Qualcomm, büyük olasılıkla daha yüksek profilli ve yetenekleri ile ilgili teknolojinin en üst seviyede kullanımını mümkün kılan çipler de geliştirmesi bekleniyor.

Cevap bırakın