Qualcomm’dan otonom sürüş hamlesi

0

Qualcomm bir otomobil şirketi olmayabilir, ancak bu durum, ‘otonom’ yani kendi kendine gidebilen otomobil teknolojilerine kayıtsız kaldığı anlamına gelmiyor…

Çip üreticisi, otonom araç endüstrisinde yer almayı planlıyor olabilir, çünkü ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bu tür araçların testlerini gerçekleştirmeye yönelik hukuki prosedürleri tamamladı.

12 Aralık 2017 tarihli izin, tek bir araç için test yetkisi verildiği yönünde resmi açıklama var. Çok fazla ses getirmese de Qualcomm, gelecek vaat eden bir araştırma konusuna yönelik ilk adımı atmış durumda. Ve çok daha önemli bir resmi bilgi daha…

Qualcomm’un otomotiv ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Nakul Duggal, CNBC’ye verdiği demeçte, “Otonom araç alanında kilit oyunculardan biri olmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Şirket, daha önce otomobillere yönelik, güvenlik konusuna odaklı bir yonga seti (9150 C-V2X) duyurusu da gerçekleştirmişti.

Öte yandan Kaliforniya, otonom araç testlerinin adeta cenneti haline dönüşmüş durumda. Bu ABD eyaletinde BMW, Honda, Volkswagen gibi büyük otomobil üreticilerinin de izin aldığı biliniyor. Hatta Nvidia, Intel ve Samsung’un da adımlar attığı biliniyor. Özellikle Nvidia, otonom araçlara yönelik çiplerde adeta bir endüstri standardı olma yolunda ilerliyor.

En nihayetinde Qualcomm, kendi otonom araçlarını piyasaya sunmaktan ziyade bu alandaki donanım ihtiyacını karşılamaya yönelik araştırmaları ile 2018 ve sonrasında ses getirecek gibi görünüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

NOT: Görsel temsilidir.

Cevap bırakın