Qualcomm WiFi 6E uyumlu yonga setlerini duyurdu

0

Qualcomm, Wifi 6E standartı ile Bluetooth 5.2 desteği sunan ve mobil cihazlarda 6 GHz banıdını kullanma imkanı veren FastConnect 6900 ve FastConnect 6700 yongalarını duyurdu. İşte detaylar…

2020 yılı başında WiFi Birliği’nin daha hızlı ve verimli  bağlantı sunan WiFi 6E standartı duyurulmuştu. Bunun ardından yonga üreticileri WiFi 6E uyumlu modellerini piyasaya sunarken ilk hamle sektörün liderlerinden Qualcomm’dan geldi. Firma, WiFi 6E standardı ile uyumlu ilk modelleri olan FastConnect 6900 ve FastConnect 6700 yongalarını resmi olarak duyurdu.

WiFi 63 standartı nedir?

Temel anlamda WiFi 6 ile aynı özellikler barındıran WiFi 6E standardı ağırlıklı olarak kapasiteyi arttırmayı ve çok sayıda cihazın aynı anda, çok daha verimli bağlantı kurmasını sağlıyor. WiFi 6 standartı 2.5 GHZ ve 5 GHz frekanslarına sahip olarak teoride 9.6 Gbps veri aktarımına ulaşabiliyordu. WiFi 6E standartında en büyük fark ise 6 GHz frekansını kullanabiliyor olması. Bu sayede 2.5 GHz ve 5 GHz frekanslarına ek olarak yüksek bant internet ihtiyacı duyan uygulamalar için 6 GHz ile daha yüksek veri çıkışları ve kapsama alanı sağlanabilecek.

Qualcomm FastConnect 6900 yonga seti DBS tennolojisi ile 3.6 Mbps veri aktarımı hızı sağlayabiliyor. FastConnect 6700 yonga seti ise 3Gbps veri hızına ulaşabiliyor. Özellikle oyuncular için oldukça düşük gecikme hızı sunabilen yonga setleri VR kaskları için de gecikme hızını 3 ms altına indirebiliyor.

Cevap bırakın