Qualcomm Snapdragon 8150 göz kırpttı…

0

Merakla beklenen Qualcomm Snapdragon 8150 özellikleri ve tanıtım tarihi hakkında dikkat çekici bilgiler var…

Henüz bilgiler çok taze, ancak işaretler ünlü çip üreticisi Qualcomm’un, 2019 yılına damgasını vurması beklenen ‘üst segment’ işlemcisi Snapdragon 8150’ye dair önemli bulgular sunuyor.

6 senedir süregelen Snapdragon 8xx isimlendirmesinden yola çıkıldığında ilk kez karakter sayısı rakamsal olarak artacak gibi (+1 rakam) görünüyor.

Söz konusu bulgunun kaynağı Bluetooth SIG sertifikasına dayanıyor. Bu sertifikaya göre Snapdragon 8150 ismiyle gelecek olan sonraki Qualcomm işlemcisi, netlik kazanan son derece iddialı özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Performans artışı ne boyutta?

Bu aşamada Bluetooth SIG sertifikasından anlaşılan ilk Snapdragon 8150 ayrıntısı, işlemcinin Bluetooth 5.0 LE desteği ve WiFi bant özelliklerini gözler önüne seriyor. Bluetooth 5.0 LE henüz çok yeni bir teknoloji. Peki performans artışı ne boyutta olacak?

Bu soruya yanıt maiyetinde bazı bilgiler var. Snapdragon 845’le kıyaslandığında 8150’nin daha yüksek performans sergilediği görülüyor. Tek çekirdekte 1300 puan, çok çekirdekte ise 2000 puana ulaştığı anlaşılıyor. Bu skorlar, Huawei Kirin 980’den daha iyi, ancak Apple’ın A12 Bionic işlemcisinin bir nebze gerisinde.

Ne zaman tanıtılacak?

Şimdilik Qualcomm tarafından kamuoyuyla paylaşılmış herhangi bir detay veya lansman tarihi bilgisi yok. Ancak bekleyişin 2019 ilkbaharında son bulacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın