Qualcomm Snapdragon 735 ortaya çıktı!

0

Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 730’u tanıtmasının üzerinden sadece birkaç hafta geçerken, Snapdragon 735 hakkında ilk detaylar ortaya çıktı. Qualcomm’un orta – üst segmente hitap eden bu yeni işlemcisi, Snapdragon 855 ile benzer şekilde 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilecek.

Snapdragon 735 özellikleri nasıl olacak?

İşlemci çekirdeklerinin 1 + 1 + 6 şeklinde konfigüre edileceği belirtiliyor. Bu kapsamda işlemci çekirdeklerinden birisi 2.9 GHz, diğeri 2.4 Ghz geriye kalan altı tanesi ise 1.8 GHz hızında çalışacak. Yüksek hızda çalışan iki çekirdeğin Cortex A76 tabanlı diğer altı tanesinin ise Cortex A55 tabanlı olması bekleniyor.

Grafik tarafında gerekli olan gücü Adreno 620 GPU’dan alacak olan SD 735’in içerisinde 1 GHz hızında çalışan NPU220 yapay zeka birimi yer alacak. Ek olarak, Snapdragon 735’in 5G bir modeme sahip olacağı belirtiliyor. Bu sayede 5G destekli amiral gemilerinin hemen ardından, 5G destekli orta seviye akıllı telefonları göreceğiz.

Qualcomm’un bu yeni işlemcisini ne zaman tanıtacağı ve ne zamandan itibaren akıllı telefonlarda görmeye başlayacağımızı şu anda bilmiyoruz.

Cevap bırakın