Qualcomm, NXP’yi 47 milyar dolara satın aldı

0

ekran_resmi_2016-10-27_19_20_02

Yılın son dönemine girilirken yılın en önemli teknolojik satın alma haberlerinden biri daha geldi. ABD merkezli çip üreticisi Qualcomm, bir diğer çip üretici firma NXP’nin 47 milyar dolar karşılığında satın alındığını duyurdu. Söz konusu rakam, hem Qualcomm hem de sektör açısından bir rekor.

Hollanda merkezli NXP, Qualcomm’dan farklı olarak otomobil alanında donanımsal üretimler gerçekleştiriyor. Böylelikle satın alımının arka planı da açıklık kazanıyor; Qualcomm, sadece mobil cihazlar için değil otomobiller için de çip üretecek formülü uygulamaya koymuş oluyor.

NXP, önemli bir teknoloji markası. Otomobiller için geliştirilen çiplerin yanı sıra NFC ile ödeme tarafında da çip üretimi sağlanıyor. Ayrıca artık Qualcomm’un sahibi olduğu şirket, Apple’la da birlikte çalışıyor ve yüksek segmentli gelirleriyle de tanınıyor. Örneğin 2015 yılı için şirket gelirleri 6 milyar 100 milyon dolar seviyesindeydi. 44 bin çalışanı bulunan NXP’nin 35 farklı ülkede faaliyetleri bulunuyor.

Satın alım için hisse başına 110 dolar ödeme yapılacağı açıklanırken işlemin 2017 sonunda tamamlanacağı kaydedildi. Bu işlem, Qualcomm için kendi tarihinin en yüksek satın alım işlemi olması yönüyle de öne çıkarken yılın da en önemli el değiştrme işlemleri arasında yer alıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın