Qualcomm IoT hedefini açıkladı

0

Teknoloji şirketi Qualcomm, 2018 yılı için IoT işlemci satışlarına yönelik gelir beklentisini açıkladı. İşte detaylar…

Qualcomm, 2018 yılı için IoT (nesnelerin interneti) işlemci satışlarından 1 milyar dolar gelir hedeflediğini açıkladı. 200’ü aşkın giyilebilir teknoloji ürünü ve 1300’den fazla kablosuz ses cihazında kullanılan işlemcileri ile göz yüksekte; şirketin bu alanda hoparlörlerden buzdolaplarına gittikçe genişleyen bir ürün portföyünü ‘akıllandıran’ çipleri ile hatrı sayılır bir gelir hedeflediği anlaşılıyor.

Qualcomm’un 2018 yılında ikinci çeyrek rakamlarına göre 5,6 milyar dolar gelir elde ettiği düşünüldüğünde 1 milyar dolarlık yıl sonu hedefi olası toplam gelirlerin yüzde 5-10 aralığında bir rakama tekabül ediyor.

Genel bir tablo çizmek gerekirse IoT dendiğinde akla ilk gelen işlemci sağlayıcılarından biri haline gelen Qualcomm, mobil işlemciler harici ürünlerinden 2018’de 5 milyar dolar gelir elde etmek istiyor. Zira Qualcomm, akıllı telefonlar için neredeyse bir endüstri standardı haline gelen Snapdragon işlemcileri ile değil IoT alanındaki donanımlarıyla da adından söz ettirmek istiyor.

İddialı hedefler

Qualcomm IoT alanında öncü bir konuma sahip. Ek olarak WiFi ve 4G gibi teknolojilere entegre modem işlemcileri de şirketin öne çıkan gelir sağlayıcıları arasında. Bu alandaki satışların da –resmi açıklamaya göre- geçen yıla kıyasla en az yüzde 120 daha fazla olabileceği tahmin ediliyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın