Qualcomm artık dünyanın en büyük üreticisi değil!

0

Bildiğiniz üzere dünya çapında bir çip krizi yaşanıyor. Bu çip krizinin en büyük etkilenenleri ise üreticiler oldu. Talep karşısında yetişemeyen çipler kıtlık yaşanmasına ve bazı teknoloji şirketlerinin üretim bandını düşürmesine neden oldu. Bunun akabinde yeni yayımlanan verilere göre 2020 yılında MediaTek en büyük akıllı telefon yonga seti üreticisi oldu.

En büyük akıllı telefon işlemci üreticisi oldu

Dimensity MediaTek, düşük ve orta segment telefonlarda karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde en çok satılan  modeler de bu segment grubu olduğu için MediaTek liderliği omuzlamış oldu. Omdia’nın paylaştığı rakamlara göre MediaTek kurulduğundan bu yana ilk kez zirveye ulaştı. 

MediaTek 2020 yılında kıllı telefonlar için 351 milyon 800 bin adet yonga seti satmayı başardı. Önceki yılla kıyaslandığında 113 milyon 800 bin karşımıza çıkıyor. Xiaomi şirketin liderliğe oturmasında önemli bir rol oynuyor. 2019’a kıyasla 2020 yılında şirket yüzde 223 daha fazla akıllı telefonda yer aldı. 

Xiaomi’nin ardından en çok MediaTek işlemci kullanan şirket Oppo oluyor. Aynı raporda 2019’da 46.3 milyon olan cihazlar, 2020’de 55.3 milyona ulaşmayı başardı. Araştırma şirketi Omdia, MediaTek işlemcilerin 2021 yılında daha fazla kişinin telefonunda yer alacağını tahmin ediyor

Cevap bırakın