Sony PSVR Cephesinde Oyun ve Aksesuar Yenilikleri

0

Sanal gerçeklik piyasasında satış rakamlarıyla üstünlük sağlayan Sony, bu teknolojinin arkasında durmaya devam ediyor. Donanım olarak en üst seviye özellikler sunmasa da özel oyunlar, erişilebilir fiyat, rakiplerine göre daha az yer gerektirmesi ve kullanıcı dostu olması nedeniyle Sony PSVR kullanıcılar tarafından seviliyor. Mevcut neslin sonlarına gelmemize rağmen Sony, PSVR’ın PlayStation 5 ile de uyumlu olacağını açıklaması olumlu bir gelişme. Dolayısıyla yeni nesle göre bekleyip karar verecekler için PSVR şimdiden uyumlu olmasıyla akılları çeliyor.

psvr
PSVR özgürce dolaşmayı etkin kılmak için 3dRudder’ı öneriyor

PSVR için farklı bir deneyim: 3dRudder

Sony, PSVR’ın yeni nesle uyumlu olması haberi dışında bir de yeni bir aksesuar tanıttı. 3dRudder ismi verilen bu ürünü ayağınızla kontrol ediyorsunuz. Ürünün amacı sanal gerçeklik oyunlarındaki sınırlı hareket kabiliyetini aşmak. FPS, uçak ve yarış oyunlarında öne çıkan bu özellikle ayağınızın altında yer alan ürün pilateste kullanılan denge topuna benziyor. Siz ayaklarınızla her eksende hareket edebiliyorsunuz ve bu sayede FPS oyunlarında yürüyormuş hissine yaklaşıyorsunuz. 3dRudder’ı şu an için Bow to Blood, Red Matter, Pirate Flight, Ultrawings gibi 10’dan fazla oyun destekliyor. ABD’de PC için 99 dolara satılan ürün PlayStation için 119 dolara satılıyor. Henüz ülkemizde resmi satışı bulunması ve biraz niş bir alanda kalsa da bu tarz ürünlerin sanal gerçeklik pazarını hareketlendirdiğini düşünüyorum.

Iron Man Olma Zamanı

Özellikle konsola özel oyunlar açısından baktığımızda bir kuraklık yaşadığımızı söyleyebilirim. Ancak durum PSVR açısından oldukça farklı. Sony yaptığı özel bir anlaşma ile Iron Man’i sanal gerçekliğe taşıyor. Yıl içerisinde çıkacak oyunda Tony Stark’ın gözünden Iron Man kostümünün içinde görevler yapacağız. Yabancı basında oyunu deneyenlerin olumlu görüşleri bir hayli umut verici. İkinci büyük oyun ise No Man’s Sky’ın ücretsiz genişleme paketi Beyond VR. Çevrimiçi oyun modu dahil tüm oyunu sanal gerçekliğe taşıyacak bu ücretsiz paket keşif ağırlıklı bir uzay oyununu baştan aşağı değiştirecektir. Bunlara ek olarak İkinci Dünya Savaşı’nda geçen bir FPS Blunt Force, platform ve hikaye odaklı Star Child zengin oyun seçeneklerinden sadece birkaçı.
Görünen o ki Sony, PSVR konusunu önemsediğini hem yeni oyunlarla hem de yeni bir aksesuarla kanıtlıyor. PlayStation 5 döneminde de mevcut donanımın uyumlu olması haberi de uzun soluklu ve başarılı bir planlamanın son harikası. Bu gelişmeler ışığında her geçen gün sanal gerçekliğin biraz daha “yeni normal” olacağını söyleyebilirim.

Siz de Sony ile sanal gerçeklik trenine atlamak istiyorsanız kameralı ve oyunlu özel PSVR paketini bu adresten satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın