Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımPSVR 2 ile Sony Sanal Gerçeklik Kapılarını PC'ye Açıyor

  PSVR 2 ile Sony Sanal Gerçeklik Kapılarını PC’ye Açıyor

  Sony’nin sanal gerçeklik (VR) ile ikinci randevusu inişli çıkışlı devam ediyor. Bildiğiniz gibi 2023 Şubat ayında piyasaya çıkan PSVR 2, teknik özellikleriyle göz dolduruyor. Ancak Sony, oyun konusunda bu platforma biraz üvey evlat muamelesi yapıyor. Satışları hareketlendirmek ve mevcut kullanıcılara yeni bir kapı açmak için Sony’den farklı hamle geliyor. O da PSV2’ye özel bir adaptör ile PC tarafında uyum sağlamak.

  PSVR 2
  PSVR 2, PlayStation 5 ekosisteminden çıkarak PC’ye geçiyor. Dileğim, Sony’nin daha fazla VR oyunu çıkarması ve bunları PC’ye port etmesi. Örneğin resmini gördüğünüz Horizon Call of the Mountain iyi bir başlangıç olacaktır

  PSVR 2 Küllerinden Doğacak mı?

  Kağıt üzerinde PSVR 2 gerçekten çok başarılı bir fiyat performans ürünü. 120Hz değerinde 2000 x 2040 OLED ekran başlı başına PSVR 2’yi cazip kılıyor. Bu değerlerin Quest 3’te 90Hz (120Hz henüz deneysel) ve 2064×2208 olduğunu belirtmek isterim. Ergonomisi ve malzeme kalitesini de eklediğinizde globalde düşen fiyatıyla PSVR 2 önemli bir seçenek.

  Peki, böyle başarılı bir alet neden yeterince takdir toplamadı? Tabii ki bunun birkaç nedeni var. ancak bana göre PS5’lerin COVID nedeniyle sıkıntılı ilk yılları büyük etken oldu. Çünkü geçtiğimiz senenin başlarında bile PS5 satın almak zahmetli bir süreçti. PS5’in zor bulunduğu bu dönemde konsol kadar pahalı bir aksesuarın çıkması doğal olarak onu geri plana itti. Oysaki bu tablo PS4 zamanında tam tersiydi. PS4 son derece yaygındı ve PS4 Pro modeli yeni çıkmıştı. Sony, “bundle” yani uygun fiyata PS4 + ilk PSVR ve birkaç oyunu rahatlıkla pazarlıyordu. PSVR kağıt üzerinde çok güçlü olmasa da çok özel bir kütüphaneye sahipti. Başta Sony olmak üzere platforma özel oyun sayısı hiç de yabana atılacak cinsten değildi. Ancak o VR donanımının PS5’e taşınması zahmetli oldu. Üstüne yeni model de gerekli patlamayı yapamadı.

  PSVR 2
  PSVR 2’yi 60 Euro’ya satılan bu adaptör ile PC’nize bağlayabilirsiniz

  PC’de Rekabet Epey Kızışmış Durumda

  Ağustos ayında Sony, Avrupa’da 60 Euro etikete sahip bir adaptör piyasaya çıkaracak. Bu adaptör ile PC ve PSVR 2 bağlantısı kolayca gerçekleşecek. Ancak HDR, Haptik geri bildirim ve göz takibi desteği olmayacak. Böyle bakınca Sony, Quest 2 ve 3 kullanıcılarını etkilemek yerine daha çok kendi kitlesine oynuyor. Çünkü bu girişim, PS5’te içerikten memnun kalmayan kitleye uygun. Ya da Sony, Quest’e göre mağazalara daha iyi giriyor. Bu da az da olsa Sony’e farklı bir kitle yaratma şansına sahip. Yani güçlü bir oyun bilgisayarınız var ve VR dünyasına adım atmak istiyorsunuz. Hatta bunu denemek de istiyorsunuz. O zaman MediaMarkt gibi mağazalar bu ihtiyaç için çok hızlı çözüm sağlayacak.

  Benim dileğim, Sony’nin VR oyun kütüphanesini biraz daha zenginleştirmesi ve derin hale getirmesi. Ardından PC Portlarına ağırlık veren Sony’nin bu kütüphaneyi de PC’ye taşıması. Yani ilk nesildeki zengin oyun seçeneğini hatırlayalım. Onu bu nesildeki başarılı donanımı birleştirmek için PC, Sony için bir fırsat. Sonuç ne olursa olsun rekabet tabii ki kullanıcıya yarar. Sony’nin bu hamlesi belki de Quest 3’ü fiyat kırmaya zorlar. Bundan da oyuncular kazanır. VR ürünlerini takip etmek için bu adresi takipte kalın.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN