Projeksiyon Cihazlarında 4K Devri

0

Televizyon teknolojileri LCD, LED ve OLED derken çağ atlıyor ama bu konuda projeksiyon cihazları da geri durmuyor. Televizyon ekranlarının büyümesiyle pabucu dama atılan projeksiyonlar daha gelişmiş özelliklerle meraklılarının gözdesi olmaya devam ediyor. Peki, “Televizyon almak yerine neden bir projektör almalıyım?” diye soracak olursanız beklenti ve alışkanlık olarak cevap vermek mümkün. Günün sonunda gideceğiniz en kaliteli sinema salonunda bir projeksiyon yansıması ile film izleyeceksiniz. Bu deneyimi evinizde en gerçekçi haliyle yaşamayı hedefliyorsanız en geçerli çözüm projeksiyon makinelerinde. Alışkanlık olarak da daha doğal görüntüler elde etmek istiyorsanız, görüntüyü daha iyileştirecek teknolojik özelliklerle dolu televizyon panelleri yerine projeksiyon cihazına yönelebilirsiniz. Son olarak projeksiyon cihazı ile çok daha büyük ekranlar boyutlarına varmanız mümkün. Evet, projeksiyon ve televizyon tartışmasını daha fazla uzatmadan özellikle 4K projeksiyonları sizler için tanıtalım.

BenQ projeksiyon
BenQ farklı modelleriyle 4K projeksiyon cihazlarında öne çıkmak istiyor

Projeksiyon ile tanışma BenQ W1700

4K projeksiyonlar eskiden ulaşılması imkansıza yakın bir hayal iken BenQ gibi bu alanda söz sahibi isim yapmış markaların uğraşları sonucunda biraz daha alınabilir seviyelere geliyor. Piyasada 8000 liranın altında bulabileceğiniz üründe HDR10 desteği bulunuyor. 2200 lümen ışık gücüyle oldukça parlak bir ışık sunan W1700, renk doğruluğu konusunda oldukça iddialı. Genellikle projeksiyonlarda alışık olmadığımız CinemaMaster Video+ tarzı özellikler üründe mevcut. Mevcut renkler sizi tatmin etmiyorsa bu özelliği açıp denemeler yapabilirsiniz. Fiyat olarak yüksek gelse de lambasının ortalama 8000 saat ömürle gelmesi ve bu kalitede görüntü sunan bir televizyonun 5000 liradan aşağı bulunmasının zor oluşu W1700’ün elini güçlendiriyor. Bu haliyle 4K ve HDR’yi önemseyen projeksiyon meraklıları için W1700 güçlü bir seçenek olarak duruyor.

Sony projeksiyon
Sony’den kalitesine yaraşır bir ürün…

Sony VPL-VW550ES

Artık projeksiyonda fantezi boyutlarına varmak isteyenler için 50 bin lira civarında satış etiketi bulunan VPL-VW550ES son nokta olabilir. 1800 lümen parlaklık sunan ürün 6000 saat lamba ömrüyle geliyor. Rakiplerine göre “düşük” olan bu değerler renklerin doğruluğu ve 350,000:1 gibi inanılmaz bir kontrast değeri ile kendini affettiriyor. Kontrast değerlerine kağıt üzerinde fazla itimat etmeyenler zaten izleyecekleri görüntü karşısında fazlasıyla ikna olacaktır. Ürünün rakiplerine göre bir diğer artısı da DVD gibi düşük çözünürlükteki formatları oldukça başarılı şekilde 4K’ya yükseltmesi. Kısacası evinize 4K sinema perdesi almak istiyorsanız Sony’nin canavarı seçenekleriniz arasında olsun.

Epson projeksiyon
Epson şık tasarım ile görüntü kalitesini bir araya getiriyor

Epson EH-TW7300

Ülkemizde uzun yıllardır hizmet veren Epson, 4K projeksiyon ailesinde elini güçlü tutuyor. 2300 lümen parlaklık ve 160,000:1 kontrast değerine sahip TW7300, daha pahalı modellere göre HDR ve 3D’de üst seviye beklentileri karşılamada zorlanabilir. Ürünün 4K desteği ise “native” değil. İki tane 1080p panelin yansımasından oluşan 4K görüntü işlemi doğal 4K’ya göre daha düşük çözünürlük anlamına geliyor. Her ne kadar olumsuz özelliklerini saysak da bunu ülkemizdeki 13 bin lira civarındaki fiyatı sağlıyor. Aksi halde görüntü kalitesinin son derece yüksek olduğunu belirtelim.

JVC projeksiyon
JVC’nin üst seviye modeli ile birçok sinema salonundan daha kaliteli görüntü elde edebilirsiniz

JVC DLA Z1

Son ürünümüz de fantastik olsun istedik. Artık ev kullanımından çok sinema salonu standardına çıkan bu ürün 40 bin avro civarında satılıyor. 20 bin saat pil ömrü, 3000 lümen gücü ve piyasadaki muhtemelen en gerçekçi siyah değerleri ile OLED’leri bile geride bırakan ürün JVC’nin mühendislik harikası olarak kabul edilebilir. Ürünün kontrast değerinin yüksekliğini saymak mümkün olmadığı için JVC, sonsuz: 1 şeklinde çarpıcı bir ifade kullanmayı tercih etmiş.  40 kilo ağırlığındaki DLZA Z1, HDR10’nun gelişmiş hali hybrid log gamma’yı (HLG) da destekliyor. Ancak tasarımcıların asıl odaklandıkları nokta teknik verilerin dışında bizzat yansıtma görevini yapan lensler. 100mm çapındaki lensler renk bozulmalarının önüne geçecek şekilde tasarlanmış. Ürünün 200 bin liraya yaklaşan fiyatı belki de yanına yaklaşılmasını imkansız kılıyor ancak görüntü kalitesi “Televizyon mu projeksiyon mu?” tartışmalarına adeta son noktayı koyuyor.

Son olarak, siz de daha farklı seçeneklere göz atmak ve projeksiyon dünyasını takipte kalmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Eğer gönlünüz biraz daha oyun odaklı bir projeksiyon cihazı ise bu adresteki ürün haberi ilginizi çekecektir.

Cevap bırakın