Pro Evolution 2015 çağ atlıyor

0

Oyuncular arasında yıllardır bir PES mi FIFA mı kavgası sürer gider. Geçtiğimiz süreçte bir döneme damga vuran Pro Evolution Soccer serisi, FIFA’nın atılımları karşısında sessiz kaldı ve günden güne oyuncu kitlesinde büyük düşüşler yaşadı. Ancak son iki senedir, oyunda ciddi yenlikler ve geliştirmeler yapılıyor. Satışa sunulmadan önce yapılan duyurular, yayınlarda çıkan ön incelemeler vs. derken, PES 2015 hakkında birçok detay, oyun çıkmadan önce zaten bilgimiz dahilinde idi. Bakalım söylediklerini, verdikleri sözleri, oyunun final versiyonuna yansıtabilmişler mi?

rooney_pes2015

Öncelikle yenilenen ara birimle başlamak doğru olacak. Doğru adım atıldığını, gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. FIFA‘da kullanılan, Windows 8’e benzeyen arabirimi, PES de kendine uyarlamış. Bu sayede modlar arasından istediğinizi seçmek ve başlangıç vurusunu yapmak kolaylaşmış. Ayrıca menünün arka planına da bir video eklenmiş. Bu görüntü, favori takımınıza göre düzenleniyor. Ancak benim asıl dikkatimi çeken, menülerde bazı bölümlerin sizin tercihlerinize göre düzenlenebiliyor olması. Mesela daha yoğun bir şekilde Şampiyonlar Ligi maçlarına çıkmak istiyorsanız onu ana ekrana taşıyabiliyorsunuz.

qtxeAG6

Oyun modlarına yeni olarak eklenen MyClub, FIFA’nın Ultimate Team’ine denk geliyor. Burada kendi takımınızı, istediğiniz oyuncuların menajerleri aracılığı ile alarak kurabiliyorsunuz. Bu özellik, daha önce Master League adı altında oyunda vardı. Ancak 2015 versiyonu ile hem isim değiştirmiş hem de yapısı farklılaşmış ve geliştirilmiş. Takım yönetimi ekranından da bu oyuncuları istediğiniz mevkii de görevlendirebiliyorsunuz. Doğru pozisyona atamak, oyuncunuzun performansını artırabildiği gibi, yanlış pozisyonda oynakmak da tam tersi bir etki yaratacaktır.

Önceki yıllarda devam eden takım ve oyuncu lisans sorunları ne yazık ki devam ediyor. PES 2015’te, İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Brezilya ve Arjantin ligindeki tüm takımlar yer alıyor. İngiltere liginden ise sadece Manchester United lisanslı olarak bulunuyor. Premier Lig’deki diğer takımlar hepsi alakasız uydurma isimler karşımıza çıkıyor. Türkiye’den ise, önceki yıllarda olduğu gibi sadece Galatasaray oyunda yer bulmuş. Ancak ülkemizin adı ve takımları, uydurma da olsa yer bulamamış. Yapımcı Konami’nin bu konuda daha hassas olması şart. Yoksa içinde yoğun fanatizm bulunduran bir yapımı satması mümkün değil.

15

PES 2014’ün en büyük eksikliklerinden biri de yağmurlu havada maç yapamamaktı. Yeni versiyon ile yeniden oyuna dönmüş. Buna bir de ek yapmışlar, sahadaki çimlerin uzunluğunu da belirleyebiliyorsunuz. PES, Türkçe olmasına rağmen, çimlerin boyunu ayarlarken kısa ve şort (İngilizce’de Short kısa anlamına gelir) kelimeleri arasında seçim yapıyor olmanız oldukça komik olmuş. Muhtemelen ilk yamada düzeltilecektir. Bu tarz çevresel yenilikler gelmiş olsa da grafikler ne yazık ki bekleneni tam olarak karşılayamamış. Kullanılan FOX Engine, bu tarz bir oyun için gereğinden fazla da olsa, motorun gücünü kullanamamış olmaları, beni oldukça üzdü. Ne çevre faktörü ne de stadın atmosferi yapıma değer katmamış. Aksine, maç sırasında alacağınız keyfi olumsuz yönde etkilemiş.

16

Oynanış, önceki yıllara oranla epey kolaylaştırılmış. Özellikle ara pasların, gönderdiğiniz oyuncunun ayağına pat diye oturması oldukça keyif veriyor. Ancak bunun dez avantajı da yok değil. Orta sahayı süper hızlı geçip, rakip kaleye ulaşabiliyorsunuz. Buna bir de kolay atılabilen goller eklenince, bol skorlu maçlar ortaya çıkabiliyor. Eğer çoklu oyunda, biraz da sizden biraz daha iyi bilen bir rakip ile karşılaşırsanız, büyük farklar yemeniz işten bile değil.

Genel olarak baktığımızda, PES 2013 modları ile PES 2014’ün oynanışı birleştirilmiş gibi gözüküyor. Birçok oyuncu bunu talep etmişti firmadan. Onlar da sevenlerini kırmayıp, isteklerini oyuna yansıtmışlar. Pro Evolution Soccer’ı bir adım daha ileri taşımışlar. Henüz oyun tam istenen seviyelere ulaşmamış olsa da, özellikle sevenleri için bu sene tatmin edici bir sonuç veriyor.

Cevap bırakın