Pratik veri yedekleme çözümleri

0

Söz konusu yedekleme olduğunda seçeneğiniz bol. Taşınabilir depolama cihazları, hareket hâlindeyken dosyalarınızı taşımak için idealken, büyük NAS sürücüler ise işletmeler ve büyük ölçekli dosya depolama yönelik bir çözüm. Herhangi bir bilgisayardan veya akıllı telefondan yedekleme yapmak isteyenler için bulut depolama çözümleri mevcut, onlar hakkında daha fazla bilgiyi ise aşağıda bağlantısını verdiğim iki yazıda bulabilirsiniz. Kısaca, herkese uygun bir yedekleme çözümü mevcut; ben de hangisinin sizin için uygun olacağını anlatmaya çalışacağım.

pratik veri yedekleme

Giriş seviyesi bir NAS sunucusu olan Synology DS115j ile başlayalım. Daha çok NAS olarak bilinen ağa bağlı depolama birimleri, birden fazla aygıta aynı anda bağlanabilmeyi sağlayan bir kablosuz depolama sistemidir.

Bu, NAS sürücünüze aynı anda farklı cihazlardan yedekleme yapabileceğiniz anlamına gelir. Sürücüler hantal dururlar ama bol miktarda depolama alanı içerirler. Bu sistemlere terabaytlarca veri depolayabilirsiniz.

Bilgisayar veya yazıcının yanı sıra, bir NAS sürücüsüne akıllı TV’den de kablosuz olarak bağlanabilir, 4K ya da Full HD yayınları kaydedebilir ya da oyun konsoluna bağlayarak, depolama alanınızı genişletebilirsiniz.

Dosyalarınızı çevrimiçi ve kişisel bir bulut kasasına kolayca yedeklemelerize yardımcı olmayı hedefleyen Synology DS115j, kendi Cloud Station Backup yazılımı ile, herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan, her değişiklik sonrasında bilgisayarınızdaki klasörleri sürekli olarak yedeklemek üzere ayarlanabilir.

synology

Cihazın ön yüzündeki göstergeler, herhangi bir sorun hâlinde sizi uyarır. LAN bağlantınızın iyi çalıştığını görmek için bunları takip edin. Herhangi bir sorun olursa, kutudan çıkan teşhis yazılımını kullanabilirsiniz.

DS115J, saklanan dosyaların kontrolünü sağlayan bir dosya yönetim sistemi içerir. Fotoğraflar Synology’nin temel fotoğraf düzenleme paketi içerisinde bile düzenlenebilir.

Alternatif bir NAS cihazı isterseniz, QNAP’in HS-210 modeli, internet video desteğiyle oturma odası eğlencenizi de hedefliyor. Yazılımlarla, menülerle uğraşmadan kolay yedekleme yapmak için ise Apple’ın AirPort Time Capsule cihazını alabilirsiniz. TimeCapsule, dosyalarınızı şifreleyerek ek güvenlik sağlar.

Bulut kullanın, dosyalarınıza her yerden erişin

Taşınabilir diskler çağa ayak uydurdu
Taşınabilir diskler ile flaş diskler arasında birçok benzerlik var ve her ikisiyle de, verilerinizi pratik bir şekilde yanınızda taşıyabilirsiniz. Ancak taşınabilir sürücüler, USB belleklere kıyasla daha fazla dahilî depolama alanı sunar ve yedeklenen her dosya için daha korunaklı şifreleme kabiliyetlerine sahiptir.

Boyutları biraz daha büyük olabilir fakat son dönemde satışa çıkan, yeni WD My Passport gibi taşınabilir diskler, eskinin hantal tasarımlarını aratmayacak kadar şık. WD’nin My Passport sürücüsü, USB baplantısına sahiptir ve tüm önemli masaüstü işletim sistemleri ile uyumludur.

wd my passport

Dosyalarınızı her seferinde elle yedeklemek yerine, WD Backup yazılımına bunu otomatik olarak yapmasını söyleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman aralıklarında dosyalarınız, müzikleriniz, filmleriniz ve klasörleriniz otomatik olarak diskinize aktarılır.

Kullanıcılar, 256 bit AES şifrelemesi ile veri koruma güvencesi altına alınır. Böylece sizin dışınızda birisi diske erişse bile, dosyalarınız gizli kalır. Üstelik böyle bir durumda size haber de verebilir.

Yüksek hız arıyorsanız, hafif, ufak yapıda ve USB 3.0 bağlantılı bir SSD cihaz olan Transcend ESD400K’yı tercih edebilirsiniz. Cihazın sürükle bırak mantığıyla çalışan dosya aktarım sistemi işlerinizi kolaylaştırır.

Veri depolama için cebe sığan çözümler
SanDisk Extreme PRO adlı flaş disk, 128 GB depolama alanına sahip. Peki ne kadar mı hızlı? 40 saniyeden daha kısa sürede yaklaşık 1.000 fotoğrafı bünyesine aktarabiliyor.

samsung t3 ssd

Verbatim PinStripe USB 3.0 da piyasadaki en ekonomik flaş disklerden biri olmakla birlikte, USB bağlantısının güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak benzersiz bir Push Protection özelliğini de sunuyor.

Samsung’un 1 TB kapasiteli T3 SSD modeli, saniyede 450 MB’a kadar aktarım hızları elde etmeyi başarıyor. Hız, kapasite ve boyut konusunda en iyiyi yakalayan cihazın favori diskiniz hâline gelmesi işten değil.

Kendi bulut sisteminizi kurun

Cevap bırakın