Popülerlerinden Daha Ucuz Bulut Depolama Servisleri

      Bulut depolama alanı kullanmak halen maliyetli denilebilir. Özellikle, iCloud, Google OneDrive ve diğer popüler bulut depolama servislerinin fiyatlarının çokta ucuz olduğunu söyleyemeyiz. Diğer taraftan, özel dosyalara her an, her yerden erişim ve aynı zamanda daha fazla diske olan ihtiyaç giderek artıyor. Bilgisayardaki verilerin yedeklenmesinden tutunda, saatlerce süren Zoom toplantılarını kaydedip paylaşmaya kadar bulut ortamı alan ihtiyacını daha ekonomik karşılayabilecek, popülerlerinden farklı ücretsiz servisler bulunuyor.

       Popülerlerine göre ücretsiz veya daha ucuz depolama hizmeti sunan servislere örnekler vererek devam edelim.

pCloud

Source: pcloud.com

      pCloud, güvenli bulut yedekleme konusunda iki önemli özelliğe sahip bir bulut servisi olarak öne çıkıyor. Birincisi, 10 GB’lık ücretsiz alan sunması ki bu özellik rakiplerine göre alan büyüklüğü olarak daha fazla ve ikinci önemli özelliği de, gerçek olarak ömür boyu bulut depolama alanı sunmasıdır. pCloud’un ayrıca yıllık ödemeli paketleri de bulunuyor. İlgili paketlerin güncel fiyatlarını servisin web sayfasında bulabilirsiniz. Diğer taraftan, örneğin 2 TB depolama alanı için aylık 99 Dolar talep ediliyor ki bu fiyat diğer servis sağlayıcılarından daha pahalı olduğunu söylemeliyim. Bulut depolama alanı incelenirken bu tür küçük ayrıntılara dikkat etmekte yarar var.

Icedrive

sr:icedrive.net

      Icedrive’ı gizlilik ve güvenliğe öncelik verenlerin tercih edebileceği bir bulut yedekleme servisi olarak tanımlayabiliriz. Yalnızca iki faktör doğrulama yapmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcı tarafında da bir şifreleme kullanılır. Güvenlik için oluşturulan anahtar asla Icedrive sunucusuna gönderilmez. Bu durum, Icedrive’ın bile verilerinize erişemeyeceği anlamına gelir.

      Ücretsiz olarak 10 GB alan kullanılan bulut servisinde eğer istenirse daha büyük alanlar için makul fiyat planlaması vardır.

Mega

Sr: mega.io

      Mega bulut depolama alanını öncelikli depolama alanı olarak kullanmayı önermesem de, özellikle büyük dosyaların transferi ve depolanması konusunda oldukça işe yaradığını ifade edebilirim. Özellikle korsan içeriklerin paylaşılması amacıyla tercih edildiğinden, önemli verilerin tutulmaması gerektiği konusunda da uyarıda bulunmak istiyorum.

      Mega, 20 GB’lık ücretsiz depolama alanı sunan bir servis olarak bu alanda en fazla alan sunan servislerinden başında geliyor. Daha fazla depolama alanı için de ücretli abonelik paketleri bulunuyor.

iDrive

Sr: idrive.com

      iDrive, büyük veri yedekleme söz konusu olduğunda ilk akla gelen sitelerin başında geliyor. iDrive sadece bir bulut depolama çözümü olarak değil aynı zamanda dosya paylaşımı ve işbirliği gibi özellikleri de bünyesinde barındıran bir servis olarak tercih ediliyor. Özellikle cihaz yedeklemelerinde daha fazla kullanılıyor. Servis uçtan uça şifreleme sağlarken bu işlemin kullanıcı tarafından etkinleştirilmesi gerekiyor. Şifreleme anahtarı unutulduğunda bütün verinin kaybedilmesi gibi bir olasılık bulunuyor.

      Yeni bilgisayarınıza veri yüklemek için iDrive’ı kullanıp, ihtiyaç olduğunda arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz.

TeleDrive

Sr: teledriveapp.com

      TeleDrive, popüler mesajlaşma servisi Telegram’ın bir bulut depolama servisidir. Bu servisin en önemli özelliği, Telegram uygulamasının kendi API’ını kullanarak sınırsız bulut depolamaya izin vermesidir. Telegram uygulaması kullanılarak mesaj gönderilen kişi ya da grup ile sınırsız dosya paylaşımı yapılabilmektedir.

      Ücretsiz pakette TeleDrive, günde maksimum 1.5 GB olmak üzere toplam 2 GB dosya indirme ve yüklemeye izin vermektedir. Yıllık abonelik  tercih edildiğinde bu sınırlarda kalkmaktadır. Dosyalar Telegram’ın API’ı üzerinden transfer sağlandığından, hesap kapatıldığında ya da parola unutulduğunda içeriklere erişim mümkün olmamaktadır.

      Twitter takip için @salihertugrul   YouTube kanalım 

Cevap bırakın