Popüler mesajlaşma uygulamasında Truva Atı tespit edildi!

0

Teknolojinin gelişimi ile bu alanda kullanıcı güvenliğini ciddi ölçüde tehlikeye atan kötü amaçlı yazılımlar da ortaya çıkmaya başladı. Güvenlik araştırmacıları, her ne kadar bu tür yazılımları tespit edebilmek için yoğun mesai harcasa da, özellikle Truva Atı veya Trojan olarak adlandırılan yazılımlar kullanıcıları mağdur etmeye devam ediyor. Kısa süre önce bunlara bir yenisi eklendi. Avrupa’da sıklıkla tercih edilen bir mesajlaşma uygulamasında Truva Atı tespit edildi.

SoSafe Chat uygulamasında Truva Atı tespit edildi

Ülkemizde çok fazla adını duymasak da, Avrupa’da fazlasıyla popüler olan SoSafe Chat adlı mesajlaşma uygulamasında Uzaktan Erişim Truva Atı (GravityRAT) tespit edildi. Uçtan uca şifreli olduğunu iddia ederek kullanıcılarda sahte güven duygusu oluşturan uygulama, indirilmesi halinde bünyesinde barındırdığı Trojan sayesinde rehber, e-posta adresleri, kart bilgileri ve şifreler gibi birçok kişisel bilgiyi farklı dosya uzantılarıyla kötü niyetli geliştiricilerine uzaktan gönderebiliyor.

Bilindiği üzere ilk etapta geçtiğimiz yıllarda keşfedilen kötü amaçlı yazılım, geliştiricileri tarafından kullanıcıların ilgisini çekebilecek mesajlaşma, medya oynatma, müzik çalar gibi birçok uygulamanın içerisine yerleştirilebiliyor. Böylelikle sadece mobil işletim sistemleri için değil, Windows ve macOS gibi sistemler için de ciddi bir tehlike oluşturuyor.

Yapılan araştırmalara göre, söz konusu Truva Atı dünyanın dört bir yanındaki ordu mensubu, siyasetçi ve gazeteci gibi yüksek profilli kişileri hedef alıyor. Öte yandan 2020 yılında aynı şekilde ifşa edilen Travel Mate Pro adlı Android uygulamasının yeni bir uzantısı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle çok fazla bilinmeyen, hakkında çok fazla yorum bulunmayan potansiyel tehlike oluşturabilecek uygulamalara temkinli yaklaşılması gerekiyor.

Cevap bırakın