Popüler fitness uygulamalarının Apple Watch senkronizasyonu

Popüler fitness uygulamalarının Apple Watch senkronizasyonu

0

Apple Watch açık ara dünyanın en popüler akıllı saati. Aynı zamanda giyilebilir fitness ürünleri kategorisinde de bunu söylemek mümkün. Apple Watch yaklaşık yüzde 25’lik pazar payı ile bu alanda lider. Bildiğiniz gibi Apple’ın 10 Eyül’deki etkinliğinde tanıttığı ürünlerden biri de yeni Apple Watch Series 5 idi. Hep açık retina ekran, yerleşik pusula ve uluslararası acil arama özellikleri ile öne çıkan yeni Apple Watch 18 saatlik ömrü ile de dikkat çekmişti. Apple’ın iyileştirmeler ve yeni özelliklerle daha güçlü bir akıllı saate dönüştürdüğü Apple Watch teknolojisi kadar uygulama ekosistemi ile de her zaman kullanıcılarını memnun etti, etmeye de devam ediyor açıkçası.

Apple, bu kategoride uygulama mağazası üzerinden pek çok başarılı uygulama sunsa da kullanıcıların gözü bir yandan da üçüncü parti uygulamalarda. Eğer sizde MyFitnessPal, Nike Training gibi bu çok popüler üçüncü parti uygulamaları kullanmak istiyorsanız uygulamalarının Apple Watch’a senkronizasyonu aslında son derece basit. Öncelikle uygulamayı telefonunuza yüklemeniz gerek bildiğiniz gibi. Daha sonra her bir app için yapmanız gereken bazı basit ayarlar var. Bu hafta çok popüler üç fitness uygulamasını Apple Watch’unuza senkronize etme konusunda önerilerimin yer aldığı bir yazı hazırladım.

MyFitnessPal
2005 yılında kurulan ve bugün 80 milyon kayıtlı üyeye ulaşan dünyanın en gelişmiş sağlıklı beslenme ve fitness uygulamalarından MyFitnessPal, 2015 yılında 475 milyon dolara Under Armour tarafından satın alınmıştı. Diyet ve egzersiz odaklı özellikleri ile yenilikçi bir uygulama olan MyFitnessPal’i Apple Watch’ınızda kullanmak için öncelikle uygulamayı indirip, hesap açmanız gerek. Sonrasında Apple sağlık ekosistemine ve Apple Watch’a bağlanmak son derece kolay. Öncelikle uygulamanın sizden istediği izinlere onay veriyorsunuz. Sonrasında motion ve fitness anahtarını açık konuma getiriyorsunuz. Akabinde karşınıza MFP ile çalışabilen uzun uygulama listesini göreceksiniz. Aşağı indiğinizde karşınıza ‘sağlık uygulaması’ gelecek. Bu sekmeye girin. MFP sizi sağlık uygulamasının kaynaklar bölümüne götürecek. Burası uygulamada hangi datalarınızın Apple ekosistemi ile paylaşılacağınızı göreceğiniz bölüm. Buradaki dataların çoğu hareket izlemeden değil de yeme-içme takibinden gelen datalar. Hangi verilerinizi paylaşmak istediğinizi kendiniz belirliyorsunuz diğer bir deyişle ve bu verilerle ilgili istediğiniz zaman değişiklik yapmak sizin elinizde. Telefonunuza indirdiğiniz MFP uygulaması otomatik olarak Apple Watch’ınıza gelecek ve sonrasında uygulama üzerinden günlük olarak aldığınız besin, su ve kalori takibinizin yanı sıra attığınız adımları da takip edebileceksiniz.

Nike Training Club
Apple ve Nike uzun yıllardır işbirliği içinde olan iki marka. Bu nedenle, Nike’ın Apple Watch ile etkileşiminin sorunsuz olması hiç de şaşırtıcı değil. Nike’ın Training Club uygulaması ise bir anlamda spor hocalığı görevini gören bir aplikasyon. Kullanıcılarının diledikleri yerde yapabileceği 100’den fazla antrenman yöntemi sunan uygulama, ayrıca beslenme önerileri ve yarışmalar sayesinde kullanıcının motivasyonunu da artırıyor. Peki bu uygulamayı Apple Watch ile nasıl kullanıyoruz? Uygulamayı indirdikten sonra öncelikle bir hesap açmanız gerek. Hesabınızla uygulamaya giriş yaptıktan sonra size sorulan izinlere evet ya da hayır deyip devam ediyorsunuz. ‘Başlayın’a tıkladıktan sonra uygulama size saatinizi ayarlama adımını sunuyor. Sonrasında Sağlık için “Enable” düğmesine dokunup; NTC Watch uygulamasını Apple Health’e bağlayabiliyorsunuz. Elbette Watch uygulaması iPhone için ikinci bir ekran; yani bağımsız olarak çalışmıyor. Uygulamayı başlattığınızda, size antrenman zamanı bildirimi veriyor. Saatinizin telefonunuzda gösterilen ve söylenen talimatlarla birlikte değiştiğini de ekleyeyim.

Strava
Strava ilk olarak sporcuların daha çok da bisikletçilerin kullandığı GPS bazlı bir sosyal ağ olarak doğdu. Yaptığınız sportif aktiviteleri kaydedebildiğiniz bu uygulama ile gündelik performansınızı diğer kullanıcılarla paylaşabiliyorsunuz. Peki bu uygulamayı Apple Watch’ınız ile nasıl kullanıyorsunuz? Öncelikle uygulamayı indirip, bir hesap açmanız gerek. Akabinde uygulama hemen faaliyetlerinizi kaydetmeye başlamak için sizi davet edecek. Bu noktada kaydetmek için acele etmek yerine, daha sonra uygulamayı ayarlamak için “Daha Sonra” düğmesine dokunun. Sonra, Apple Watch’ınızı bağlayacağınız “Başlarken” ekranını göreceksiniz. Bu bölümde bir GPS saatini veya bilgisayarı bağlayın”a tıkladığınızda, desteklenen cihazların uzun bir listesini görürsünüz. “Apple Watch” a dokunun. Bu noktada size sunulan ilgili izinlere tamam dedikten sonra, ‘son’a dokunun. Artık saatiniz üzerinden açık hava koşuları, bisiklet turları, yürüyüşler, kapalı hava sporları vs gibi pek çok aktiviteyi izlemek için hazırsınız.

Cevap bırakın