Pokemon GO 2016’yı 950 milyon dolar ciroyla kapattı

0

1481121237_pokemon-go-tl

Mobil analiz şirketi App Annie, Pokemon GO mobil oyununun 2016’yı 950 milyon dolar ciroyla kapattığını bildirdi. Ücretsiz olarak oynanabilen yapım, Pokemon yakalama ve seviye atlatma gibi oyun unsurları için çeşitli satın alım opsiyonları sunuyor ve görünüşe bakılırsa bu konuda yoğun ilgi gördü.

Niantic tarafından geliştirilen Pokemon GO, 600 milyon dolar gelire ulaşan ilk oyundu, yeni bilgilere göre ise kendi rekorlarını belirlemeye devam ediyor.

Bir diğer fenomen yapım Candy Crush Saga, çok daha uzun sürede söz konusu gelir rakamlarına ulaşmıştı.

Öte yandan oyunun her yerde direkt olarak mobil uygulama mağazalarından indirilemediği de biliniyor, üstelik diğer ülkelere yayılma hızı da son derece yavaş, örneğin bir ay önce Hindistan’da indirilebilir duruma geldi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında piyasaya sunulan Pokemon GO, iki aydan kısa süre içinde 500 milyon indirilme rakamına ulaştı. Söz konusu tarihten itibaren oyuncuların Pokemon GO için 8.7 milyar kilometre yürüdüğü bilgisi de paylaşıldı. Adeta hareketi tetikleyen bir uygulama oldu.

App Annie yapımla ilgili çeşitli başka ürünlerin sayısının da artmaya devam ettiğinin altını çiziyor.

2016’ya damgasını vuran oyunun gördüğü ilgi her ne kadar azalsa da çok güçlü bir ‘kemikleşmiş’ kitleye hitap etmeye devam ettiği biliniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz..

Cevap bırakın