PlayStation VR

0

vr-refresh-mobile-vr
Sanal gerçeklik gözlükleri art
ık günümüzün en önemli ve farklı eğlence kaynaklarından birisi haline geldi. Kullanıcısını bambaşka bir diyara götüren bu sanal gerçeklik gözlüklerinin en aktif kullanıldığı alanlardan birisi de tabi ki oyunlar. Günümüzün de en farklı eğlence kaynaklarından biri haline gelen sanal gerçeklik gözlükleri için yolun başında olsak da vaat ettiği deneyim ile şimdiden beklediğimizden çok daha iyi bir eğlenceye kavuşmuş durumdayız. Zaman içerisinde gelişimine tanık olduğumuz ve gelişim açısından ucu oldukça açık olan sanal gerçeklik gözlüklerinin piyasada oldukça farklı modelleri de bulunuyor. Güçlü bir donanımınız varsa tabi ki Oculus Rift ya da HTC Vive gibi teknolojilere yönelebilirsiniz. Ama donanım masrafının yanı sıra zaten pahalı olan bu teknoloji bütçenizi de daha fazla sarsabilir.

ps-vr-product-shots-screen-21-ps4-eu-14oct16

Tabi alacağınız güçlü donanımlar ve bu sanal gerçeklik gözlüklerinin fiyatını göz önüne aldığımızda Playstation VR’ın avantajlı bir durumda olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Her cihazın kendi nezdinde farklı özellikleri ve avantajları olsa da PS VR’ın daha kolay ulaşılabilir olduğunu söylemeliyim. Bu sebeple eğer evinizde hali hazırda Playstation 4 ya da PS 4 Pro’nuz var ise Playstation VR hem daha hesaplı hem de bu dünyaya giriş yapmak için daha iyi imkanlar sunuyor. Fiyat olarak diğer sanal gerçeklik gözlüklerine oranla bir adım önde olan PS Vr, standart bir teknoloji kullandığı için kullanıcısını da yoran bir yapıda değil.

maxresdefault

Playstation VR’ın en önemli avantajlarından birisi şüphesiz arkasında Sony gibi bir desteğe sahip olması. Bu sebeple oyun anlamında farklı türleri içerisinde barındıran yapım ayrıca bu teknoloji ile ilk defa tanışacak olanlar için de farklı bir deneyim sunuyor.

Resident Evil 7, Batman Arkham VR, Farpoint ve Until Dawn Rush of Blood gibi oyunlar ile hardcore diye tabir ettiğimiz oyuncu kesime hitap eden cihaz, Headmaster ve içerisinde farklı oyunlar barındıran Playstation VR Worlds gibi içeriklerle de oyuncu olmayan ama bu yapımlardan keyif alabilecek, şaşırabilecek kişilere de hitap ediyor. Özellikle oyunlarla hiç ilgisi olmayan kişileri denizin dibine bırakıp ya da Resident Evil 7’de bir bölüm açıp gösterdiğinizde ne kadar şaşırdıklarına da şahit olabiliyorsunuz. Üstelik Afrika safarisi gibi çıkan özel içerikler ile birlikte belgesel gibi yapımlara da oldukça farklı bir açıdan bakmak mümkün.

ps-vr-product-shots-screen-03-ps4-eu-14oct16

5.7 inç Oled bir ekrana sahip olan ve saniyede 120 kare oynatabilen Playstation VR basit kullanımıyla da öne çıkan bir cihaz. Ayrıca her yönden gelen seslerin yönü ve mesafesini de doğru bir şekilde algılayabildiğiniz sistem, sahip olduğu bu 3D ses özelliği sayesinde oynadığınız oyunlarda ya da izlediğiniz videolarda da daha iyi bir deneyim almanızı sağlıyor. Çevrimiçi özellikleri için dahili bir mikrofona da sahip olan, Dualshock 4 ya da Move kontrolcüleri ile oynayabileceğiniz cihazda Playstation kameraya da ihtiyaç duyduğunuzu belirtmem gerekiyor. Tabi oyun dinamikleri dışında sistemin farklı kullanım amaçları da bulunmakta. 360 derecelik videoları izleyebiliyor ya da yine Youtube’dan ulaşabileceğiniz binlerce içeriği sanal gerçeklik deneyimi ile gözlemleyebiliyorsunuz.

playstation-vr-4

Sonuç olarak bu durumu özetlemek gerekirse sanal gerçeklik deneyimi için Playstation VR rakiplerine oranla çok daha kolay ve ulaşılabilir bir durumda. Başta da dediğim gibi evinizde hali hazırda bir PS4 var ise bu deneyimi yaşamak için Playstation VR’a göz atmanızda fayda var. Emin olun bu dünyaya girdiğinizde ya da arkadaşlarınıza oynattığınızda, oyunların da nerelere gidebileceğini hayal ediyor ve sistemin geleceği için şimdiden sabırsızlanmaya başlıyorsunuz.

Cevap bırakın