Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelPlayStation 5 Slim ile gelen yenilikler

  PlayStation 5 Slim ile gelen yenilikler

  Sony oyunseverlerin merakla beklediği PS5’in slim versiyonlarını satışa sundu. Peki PlayStation 5 Slim ile gelen yenilikler neler? Dilerseniz bunlara kısaca bir göz atalım.

  Oyun tutkunlarının çok iyi bir şekilde bildiği üzere Sony, her nesilde slim kasa tasarımı ile yer ve boyut konusunda önemli adımlar atar. Bu durum uzun yıllardan beri bu şekilde devam ediyor. Hatırlanacağı üzere PlayStation 2 ilk olarak devasa bir kasa ile karşımıza çıkmış ve slim modelde muazzam bir küçülmeye gidilmişti. PlayStation 3’te ise 2 farklı slim kasa tasarlanmıştı.

  Hala PlayStation 5 kadar popüler olan PlayStation 4’te de slim kasa ile konsolun kapladığı alan önemli derecede azalmıştı. Şimdi ise sırada PlayStation 5’in slim versiyonu var.

  Bilindiği üzere PlayStation 5 ilk olarak 2020 yılında satışa çıkmıştı. Fakat konsolun satışa çıkmasıyla eş zamanlı olarak patlak veren koronavirüs pandemisi, tüm planları suya düşürdü. Pandemi ile birlikte üretimde yaşanan sıkıntılara bir de çip krizi eklenince, uzun süre piyasada PS5 bulmak çok kolay olmamıştı.

  Neyse ki artık MediaMarkt üzerinden dilediğiniz PlayStation 5 sürümüne kolay bir şekilde erişebiliyorsunuz. Artık dilerseniz normal (fat) dilerseniz de slim PS5’i hemen alıp oynamaya başlayabilirsiniz.

  PlayStation 5 Slim ile gelen yenilikler

  Peki normal yani fat kasa PS5 yerine slim kasa PS5 tercih ettiğimizde karşımıza ne gibi değişiklikler çıkıyor. Hemen baştan belirtelim. İki sürüm arasında teknik anlamda önemli bir farklılık yok. Yani teknik özellikler tarafında baktığımızda arada öyle büyük bir uçurum olmadığını görüyoruz. Sadece yeni slim kasalarda sabit disk alanı 1TB olarak karşımıza çıkarken, eski fat kasalarda 900 GB’a yakın bir alan bizleri karşılıyordu. Bu ufak farkın haricinde, işlemci, RAM, GPU gibi temel bileşenlerde bir farklılık bulunmuyor.

  Elbette söz konusu slim bir kasa olduğunda en önemli farklılık boyut olacaktır. Sony’nin söylemine göre PS5 Slim, orijinal kasaya göre yüzde 30 daha ufak. Fakat geçmiş nesillerdeki slim versiyonlarına baktığımızda, PS5 Slim’in yeteri kadar ufalamadığını görüyoruz. Muhtemelen bu konsolun gücü ile alakalı bir durum da olabilir.

  Eğer fat kasa için yeriniz yeterli değilse, yüzde 30 daha küçük olan PS5 Slim’i tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN