PlayStation 5; PS1, PS2 ve PS3 oyunlarını destekleyecek mi?

0

Merakla beklenen o soru nihayet yanıt buldu; PlayStation 5; PS1, PS2 ve PS3 oyunlarını destekleyecek mi? İşte yanıtı…

Geri sayımın devam ettiği yeni nesil PlayStation’a dair yanıtı beklenen sorulardan biri daha netlik kazandı. Sony PlayStation CEO’su Jim Ryan, PlayStation 5’in tüm PS4 oyunlarıyla yüzde 99 uyumluluğa sahip olmasına rağmen; PS1, PS2 veya PS3 oyunlarını desteklemeyeceğini doğruladı. Yaptığı bir röportajda Ryan, PS5 geliştirme ekibinin eski nesil konsollar için geriye dönük uyumluluğu uygulamak için yeterli zamana sahip olmadığını söyledi.

PlayStation 5’in PlayStation 4 oyunlarını desteklemesinin bir nedeni var. Önde gelen sistem mimarı Mark Cerny’ye göre, iki konsolun da benzer iç yapılar üzerine inşa edilmesi PlayStation 5’te PlayStation 4 oyunlarını oynamayı mümkün kılıyor. Fakat PlayStation 3, geliştirilmesi zor olan bir mimari üzerine inşa edilmişti.

Öte yandan Sony kısa bir süre önce PlayStation Plus koleksiyonunu tanıtmıştı. Days Gone, God of War, Persona 5 ve Resident Evil 7 gibi oyunları içeren koleksiyona PlayStation 5 üzerinden sahip olmak isteyen kullanıcıların ekstra bir ücret ödemeyeceği açıklanmıştı.

PlayStation 5’deki PS Plus aboneleri, bu ve diğer klasik PlayStation 4 oyunlarına hiçbir ek ücret ödemeden erişebilecekler.

PlayStation 5’e ilişkin öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın