PlayStation 5 mi, Xbox Scarlett mi daha güçlü olacak?

0

Konsol savaşlarında yeni dönem başlamak üzere. Sony şu sıralar PlayStation 5 üzerinde çalışırken, Microsoft ise Xbox Project Scarlett ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar devam ederken, PlayStation 5 mi Xbox Scarlett mi daha güçlü olacak gibi sorular kafalarda oluşmaya başladı.

PlayStation 5 mi Xbox Scarlett mi?

PlayStation 5 mi, Xbox Scarlett mi sorusuna bazı yanıtlar ortaya çıkmaya başladı. Henüz konsolların ne zaman piyasaya sürüleceği belli değil. Ancak otoritelerin önemli bir kısmı kazanan tarafından PlayStation 5 olduğu konusunda iddialı.

Microsoft tarafından hali hazırda yayınlanmış bir teknik bilgi bulunmuyor. Ancak şimdiye kadar ortaya çıkan ve yüksek ihtimalle doğru olan Xbox Scarlett özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

Ryzen 2 tabanlı AMD işlemci
AMD NAVI tabanlı ekran kartı
GDDR6 RAM
120 FPS
8K çözünürlük

PlayStation 5’in de benzer özelliklerle geleceği söyleniyor. Konsol Zen2 mimarisindeki 8 çekirdekli bir işlemciyle gelecek. Grafik birimi tarafında Navi tabanlı AMD grafik birimi kullanılacak. Depolama seçeneği ise 24 GB olacak. Bunun 4GB DDR4’lük kısmı işletim sistemi olarak kullanılacak. Ayrıca konsolda 2 TB SSD yer alacak. Tabii bunların da şimdilik tahmin olduğunu tekrar hatırlatalım.

Aynı zamanda her iki konsolun da şimdilerde sır gibi sakladığı ancak önemli bir silah gibi kullanacağı bazı özellikleri olacak.

İkilinin ortak özelliklerine de yakından bakmak gerekiyor.

Google Stadia, her iki şirket içn de bulut oyun içeriğini oluşturacak. Aynı zamanda iki konsolda da geriye dönük uyumluluk olacak.Yani konsolların farklı sürümlerinde de güvenli bir şekilde oyun oynanabilecek. Xbox Scarlett’i tercih edenler, eğer gerekli internet bağlantısına sahiplerse, oyunlara erişmek için Project xColud’u kullanabilecek. Tabii bu özellik için fiyat henüz bilinmiyor.

Ayrıca, PlayStation Now da bulut tabanlı oyun servisi olarak PlayStation 5 oyuncularına sunulacak. Şimdiye kadar PlayStation 5 için gelecek oyunlardan bazıları açıklandı. Bunların arasında Call of Duty, Cyberbunk 2077, The Elder Scrolls VI, Starfield ve Rainbow Six: Siege isimli oyunlar yer alıyor.

Xbox Scarlett ise Halo Infinite isimli çıkış oyunuyla oyuncuları selamlayacak. Oyun tarafında PlayStation 5’in önde olduğunu söyleyebiliriz.

Konsollar satışa çıkana kadar, haklarındaki söylentiler çıkmaya devam edecek. Bu noktada PlayStation 5 ve Xbox Scarlett arasında kesin bir cevap vermek mümkün olmasa da oyun desteği ile şimdilik PS5 önde diyebiliriz.

Cevap bırakın