Piriform Recuva İle Silinen Dosyaları Geri Getirin

0


Piriform Recuva programı ile yanlışlıkla silinen dosyalarınızı çok basit bir şekilde kurtarabilir ve bunu yaparken de bir ücret ödemezsiniz. Program ufak boyutuna rağmen oldukça marifetli bir programdır ve Türkçe desteği de mevcuttur. Silinen dosyaların bulunduğu platformda üstüne başka bir kayıt yapılmadığı sürece verilerin tamamını kurtarma şansınız olacaktır.

Piriform Recuva Kullanırken Dikkat!

Öncelikle bilinmesinde fayda var ki, veriler fiziksel olarak bulunduğu yerde üzerine kopyalama yapılmadığı yani bir zarar görmediği sürece durdukları yerde hiç bir şekilde tamamen silinmezler. O yüzden bilgisayara yüklediğiniz bir program varsa engelleyin ki yüklenen yeni dosya silinen dosyanın yerine geçerek yapacağınız kurtarma işlemine zarar vermesin.

Nasıl Kullanacağız?

Recuva’yı bilgisayara başarılı olarak yükledikten hemen sonra çalıştırarak silinmiş olan dosyanın bilgisayardaki fiziksel yerini belirterek “Derinlemesine Tara” seçeneğini seçerek kurtarma işlemine başlayın. Programı yüklerken silinmiş dosyaların bulunduğu alanın dışında başka bir depolama alanına kurmanızda fayda vardır. Ayrıca kurtardığınız verileri kesinlikle aynı dosya üzerine kopyalama yapmadan başka bir depolama alanına aktarın.

Yapılan taramanın sonucunda program size kurtarabileceğiniz tüm dosyaları listeler. Böylece bunlar arasından istediğiniz dosyayı işaretleyerek “kurtar” tuşuna basmanız silinmiş olan dosyayı geri getirmek için yeterli olacaktır.

Silinen Dosyaları Kurtarmak

Programı kullanmaya başladığınızda ilk olarak hangi tip dosyaları kurtarmak istediğiniz size sorar. Resim, müzik, belge, görüntü, sıkıştırılmış, e-postalar ve diğer seçeneklerinden birini seçmeniz gerekir.

Daha sonra karşınıza gelen ekranda da dosyalarınızın nerede olduğu size sorulur. Emin değilim, medya kartımda, belgelerimde, geri dönüşüm kutusunda veya belirli bir yerde seçeneklerinden yine bir tanesini seçmeniz istenir.

Bir sonraki ekranda “Derinlemesine Taramayı Aç” seçeneğinin de olduğu taramayı başlatacağınız bölüm karşınıza gelir. Burada tercihinizi derinlemesine taramadan yana kullanmanız tavsiye edilir. Recuva ile SD kartlar üzerindeki veya harici disklerinizdeki silinmiş olan dosyalarınızı da kurtarmanız mümkündür.

Özetlersek, Recuva sizi çok ciddi sıkıntıya sebep olabilecek verilerinizi geri döndürerek başarılı işler yapan, kullanımı kolay, ücretsiz ve en kolay bulabileceğiniz yararlı bir programdır. Her zaman bilgisayarınızda yüklü durmasında fayda vardır. Programı aşağıdaki adrese tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

https://recuva.tr.softonic.com/

Cevap bırakın