Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2020)

Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2020) listemizde, akıllı telefon alırken uzun pil ömrü bekleyenlerin tercih etmesi gereken modelleri sıraladık.

0

Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2020) listemizde, akıllı telefon alırken uzun pil ömrü bekleyenlerin tercih etmesi gereken modelleri sıraladık. Ayrıca makalemizde uzun pil ömrünü sağlayan batarya kapasitesi haricinde işlemci verimliliği ve ekran tercihi gibi konulara da değindik. Dilerseniz öncelikle uzun pil ömrünü sağlayan bileşenler neler olduğuna yakından bakalım, ardından pil odaklı satın alabileceğiniz modellere göz atalım.

Uzun pil ömrü sadece batarya kapasitesiyle mi ilgili?

Teknoloji dünyasında tek bir değer üzerinden sonuç çıkartmak genellikle yanıltıcı oluyor. Zira bir konuyu değerlendirirken tek bir ölçütü baz almak, diğer etmenleri yok saydığından gerçeklikten uzak bir sonuç elde etmemize sebep oluyor. Pil ömrü konusu da tam olarak böyle. Tabii ki bir akıllı telefonun ne kadar uzun bir pil ömrü sunduğunu belirleyen en önemli faktör batarya kapasitesi. Ancak benzer batarya kapasitesine sahip iki telefonun pil performansı, ekran ve işlemci gibi batarya tüketimini etkileyen faktörler sebebiyle birbirlerinden oldukça farklı olabiliyor. O nedenle pil kapasitesiyle birlikte bu konulara da dikkat etmek gerekiyor.

Öncelikle pil kapasitesi konusuna değinecek olursak, günümüzde standart üzeri kabul edilen pil kapasitesi 4500 mAh ile 6000 mAh arasında değişiyor. Eğer seçtiğiniz akıllı telefonun iyi bir pil ömrüne sahip olmasını istiyorsanız, batarya kapasitesinin bu değerlere yakın olması gerekiyor. Peki ekran ve işlemci konusunda durum nasıl?

Günümüzde akıllı telefonlar büyük oranda LCD IPS ya da AMOLED panelli ekran kullanıyor. Her iki panel türünün de görüntü bazında birbirlerine karşı avantajlı olduğu yönler var. Ancak konumuz pil olduğu için bu noktada daha verimli bir tüketim sağlayan AMOLED bazlı panelleri seçmeniz gerekiyor. Çünkü AMOLED paneller, LCD panellerden farklı olarak her bir pikseli ayrıca kontrol edebiliyor ve ekranınıza siyah renklerin olduğu bir görüntü açık olduğunda yapay bir siyah ışık için piksel yakmak yerine oradaki pikselleri hiç çalıştırmayarak güç verimliliği sağlıyor. Ayrıca bu sayede AMOLED panelli ekranlarda “her zaman açık ekran” özelliği kullanabiliyor.

İşlemci konusunda ise öncelikle bilmeniz gereken şey daha performanslı işlemcilerin daha çok pil tükettiği. Yani bir amiral gemisi işlemcisi, orta düzey bir akıllı telefonun işlemcisine göre daha performanslı olduğu için pil tüketimi de genellikle daha yüksek oluyor. Bu noktada ayrıca tabii ki üretim teknolojisinin de önemi var. İşlemcilerde üretim sürecini Nanometre (nm) bazında ifade ediyoruz ve düşük nm süresi genellikle o işlemcinin daha verimli olduğuna işaret ediyor.

Bu bilgileri verdikten sonra dilerseniz pil performansı olarak başarılı olan akıllı telefon modellerine yakından bakalım.

Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2020)

Samsung Galaxy M31

Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2020) - Galaxy M31

Listemizin ilk sırasında tam 6000 mAh pil kapasitesiyle gördüğümüz en yüksek batarya değerlerinden birini sunan Galaxy M31 modeli var. Cihazda böylesine yüksek bir pil kapasitesinin yanı sıra hem şirketin kendi üretimi olan Super AMOLED ekran hem de orta düzeyde yer alan ve verimliliği gayet iyi olan 10 nm’lik Exynos 9611 işlemcisi birleşince, ortaya çıkan pil ömrü sonuçları çok başarılı.

Eğer iki günlük pil performansı sağlayabilecek, orta segmentte yer alan bir akıllı telefon istiyorsanız Galaxy M31 modeli bunun için biçilmiş kaftan.

Redmi Note 9S

Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2020) listemizde öne çıkan bir diğer model de Redmi Note 9S. Zira telefon hem fiyat performans kategorisinde yer alıyor hem de batarya kapasitesi olarak 5020 mAh gibi oldukça iyi bir değer sunuyor. Bu büyük pil kapasitesini destekleyen bir diğer önemli konu da cihazın gücünü aldığı Snapdragon 720G işlemcisi. Oldukça yeni bir işlemci olan Snapdragon 720G, 8 nm‘lik üretim süreciyle öne çıkıyor ve bu segmentte hem performanslı hem de tüketim anlamında başarılı işler yapıyor.

Oppo A52

Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2020) - Oppo A52

Oppo’nun A serisindeki yeni modellerinden biri olan A52, hem işlemci hem de batarya kapasitesi olarak pil ömrü isteyenler için oldukça iyi seçeneklerden bir tanesi. Zira cihazda Qualcomm’un verimliliği ile bilinen Snadpragon 665 işlemcisi yer alırken, pil kapasitesi olarak da 5000 mAh gibi yüksek bir batarya kapasitesi karşımıza çıkıyor. Eğer orta segmentte iyi bir pil ömrü arıyorsanız değerlendirebileceğiniz bir diğer seçenek de Oppo A52 olmalı.

Huawei P40 Pro

Ben uzun pil ömrüyle beraber yüksek performanslı bir amiral gemisi istiyorum diyenlerin, tercih edebileceği modellerin başında Huawei P40 Pro geliyor. Zira Huawei, sadece P40 Pro modelinde değil kendi üretimi olan Kirin işlemci ve EMUI arabirimi ile beraber pil ömrü konusunda rakiplere oranla daha başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

Huawei P40 Pro modeli, özellikle kamera yetenekleriyle öne çıksa da yüksek performanslı amiral gemiler arasında 9 saati aşkın ekran süresi verebilen ender cihazlardan bir tanesi. Telefonda 7 nm+ üretim sürecine sahip Kirin 990 işlemci ve 4200 mAh pil kapasitesi bulunuyor.

Diğer modellere göz atmak için MediaMarkt.com.tr’ye göz atmayı unutmayın

Burada saydığımız modeller pil ömürleriyle öne çıkan modellerden sadece bazıları. Makalemizin giriş bölümünde anlattığımız pil kapasitesi, işlemci ve ekran gibi konuları değerlendirerek hem özellik hem de fiyat segmenti olarak pil ömrü iyi olan pek çok modeli Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2020)adresinden görüntülyebilirsiniz.

Cevap bırakın