Pil Şarj Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0


Pil şarj cihazı satın almadan önce ilk yapılması gereken tam olarak nasıl bir şarj cihazına ihtiyacınız olduğunu belirlemektir. Hızlı şarj gerekiyor mu? İşiniz acil mi yoksa bekleyebilir mi? Aynı anda kaç pili şarj edebiliyor? Işıkla hangi uyarıları veriyor? Hem AA kalem pil hem de AAA ince kalem pil şarj ediyor mu? Fiyatı ekonomik mi? Kısa devre koruması var mı? 9 Volt pili de şarj edebiliyor mu? Ve benzeri soruları kendinize sorarak özelliklerle ilgili bir gereksinim listesi hazırladığınızda zaten karşınıza nasıl bir şarj cihazı almanız gerektiği kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Pil Şarj Cihazı İle Hangi Tip Piller Şarj Edilebiliyor?

Pil şarj eden cihazlarda genel olarak AA, AAA, C, D, 9V Ni-MH pil çeşitlerini şarj edebilirsiniz. Standart bir pil şarj cihazı ile 6 – 8 saat içinde aynı anda farklı boyutlardaki pilleri şarj edebilirsiniz. Eğer işiniz çok daha hızlı bir biçimde pillerin şarj olmasını gerektiriyorsa tercih etmeniz gereken hızlı şarj eden cihazlar olmalıdır. Bu cihazlar hem fiyat olarak yüksektir hem de her istediğiniz yerde bulabileceğiniz ürünlerden değildir. Fakat 15 dakika gibi kısa bir sürede şarj eden oldukça hızlı cihazlar mevcuttur.

Şarj Cihazında Kullanabileceğiniz Pil Çeşitleri

Pilleri, şarj edilebilenler ve şarj edilemeyenler olarak ikiye ayırabiliriz. Her iki türün de farklı kimyasal yapıları vardır. Şarj yapılamayan pillerin genel yapısı alkalin ve çinko-karbondan oluşmaktadır. Şarjlı piller ise nikel-kadminyum, kurşun asit (Akümülatör), nikel-metal hidrit, Li-Po (lityum polimer) ve Li-Ion (lityum iyon) gibi çeşitlerden oluşmaktadır.

Şarj Cihazında Genel Olarak Kullanılabilen Pillerin Boyutları

– AA Kalem Piller

AAA İnce Kalem Piller

9 Volt piller

– Kalem pil biçiminde C ve D boy piller

Gibi çeşitleri sayabiliriz. Bunların dışında elbette saat pili veya taşınabilir bilgisayarların pilleri için de şarj cihazları vardır ama bu tip şarj cihazları bu yazı konumuzun dışında.

Uyarılar

– Farklı özellik veya kapasitedeki pillerini aynı anda şarj etmemeniz önerilir.

– Şarj işini kapalı güneş görmeyen kuru bir alanda yapmanız önerilir.

Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlarda şarj cihazını kullanmamaya gayret gösterin.

Şarj cihazlarını uygun ekonomik fiyatlarla MediaMarkt mağazalarından ve web sitesinden satın alabilirsiniz. 

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/search.html?query=+pil+%C5%9Farj+cihaz%C4%B1&searchProfile=onlineshop&channel=mmtrtr

 

Cevap bırakın