Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraPhotoshop Yapay Zeka Desteğini Genişletiyor

  Photoshop Yapay Zeka Desteğini Genişletiyor

  Photoshop yapay zeka desteğini genişlettiğini açıkladı ve yeni özelliklerini kullanıma sunmaya başladı.

  2023 yılının en popüler teknoloji konusu ne diye sorsalar ilk aklıma gelenin “yapay zeka” olurdu. Birçok alanda karşımıza çıkan yapay zeka teknolojisi bizim yerimize yazı yazıyor. Hatta hazırladığımız videoyu farklı bir dile otomatik olarak çevirebiliyor.

  Photoshop Generative Fill Özelliği

  Bu alanda ‘ben de varım’ diyen Adobe firması da Photoshop’a bazı yapay zeka özellikleri eklemeye başladı. İlk olarak yazılımın Beta sürümünde denenmeye başlayan Üretken Dolgu (Generative Fill) özelliği geldi. Bu özellik ile bir fotoğrafın boşluklarını istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Ya da fotoğrafın içindeki görüntüye göre büyütme yapabiliyoruz. Bu özellikle dikey çekilen bir fotoğrafın yatay hale getirilmesinde büyük avantaj. Hatta boşlukların doldurulmasında da sıklıkla kullanılıyor. Bu özellik aynı zamanda fotoğrafın bir kısmını farklı bir hale getirmek için kullanılıyor.

  Photoshop yazılımına yakın zamanda Üretken Dolgu’ya ek olarak Üretken Genişletme isimli yeni bir özelliği de Beta sürümüne getirdi. Bu özellik bir imajı “crop” aracı ile genişletirken yapay zeka desteğini kullanmayı mümkün hale getirdi. Burada da yapay zekayı istersek fotoğrafın içindeki alanı genişletme istersek bizim komutlarımızı verme şeklinde kullanabiliyoruz.

  Orijinal Fotoğraf: 

  Photoshop Generative Fill ile Geliştirilen Fotoğraf:

  İşte bu özelliği kullanarak hazırladığım bir fotoğrafı da görebiliyorsunuz. Sonucun çok iyi ve gayet güzel olduğunu söyleyebilirim. Yazılım işini güzel yapıyor.

  Photoshop

  Bu yapay zeka dokunuşları benim gibi Photoshop kullananların işini kolaylaştırıyor. Öte yandan ‘işimizi elimizden alacak’ ya da ‘işsiz kalıyoruz’ kaygılarının anlamlı olmadığını düşünüyorum. (Xanax) Bu yapay zeka adımları, vakit alan ve ileri seviyede bilgi gerektiren işlerin kolaylaşması açısından önemli. İşimizi yapay zeka elimizden almaz ancak atalet, çok bildiğimizi sanma, zamanın ruhunu yakalayamama ya da kibir bizi işsiz bırakabilir. Bunlara dikkat etmenizi öneririm.

  Siz de benim gibi Adobe ürünlerini kullanıyorsanız ve bir şekilde Creative Cloud üyeliğiniz varsa Photoshop Beta sürümünde anlattığım bu özellikleri denemenizi öneririm. Yakın zamanda bu özelliklerin Beta olmayan kullanımdaki Photoshop sürümüne de geleceğini hatırlatayım.

  Dilerseniz Photoshop ile Yapay Zeka Destekli Tasarım Yapıyoruz blog içeriğimizi de inceleyebilir, ortaya farklı tasarımlar çıkarabilirsiniz!

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN