Photoshop Online ile Ücretsiz Olarak Fotoğraf İşlemeye Hazır Olun

0

Fotoğraf çekmek artık su içmek gibi doğal bir eylem. Akıllı telefonlar, aynasız fotoğraf makineleri derken her an fotoğraf çekebiliyoruz. Fakat asıl mesele fotoğrafları düzenlemek. Bunun için yıllardır en profesyonel çözümlerden biri Adobe firmasının Photoshop yazılımı. Adobe şimdi, Photoshop’un özel bir sürümünü ücretsiz olarak kullanıcılara açıyor. Henüz Kanada’da test aşamasında olan yazılıma yakında herkes erişebilecek.

Photoshop Online
Photoshop Online, katman ve filtre gibi temel birçok işlevi kullanıcılara sağlıyor

Photoshop Online, güçlü rakiplerine karşı

Adobe, Photoshop’un temel işlevleri olarak kabul ettiği şeyleri ücretsiz sürüme dahil edecek. Amaç ise, Adobe’nin dijital görüntülemeden sorumlu Başkan Yardımcısı Maria Yap’a göre Photoshop’u daha fazla insanın denemesi ve deneyimlemesi. Diğer taraftan da web tabanlı arayüzü kullanıcılar için kolaylık anlamına geliyor. Tabii ki bir diğer etken ise Photoshop’un çok ciddi ve güçlü alternatifleri. Mobil tarafta VSCO ve Snapseed ya da Pixlr gibi uygulamalar birçok kullanıcıyı mutlu ediyor. Adobe ise PSD gibi dosyaları da destekleyerek biraz daha derin bir düzenleme ortamı vaat ediyor. Photoshop’un belki de en tanınan ve ünlü özelliği katmanlar ise ücretsiz sürüme dahil. Bildiğiniz gibi katmanlar özellikle farklı fotoğraflardan kesip biçme işlemlerinde oldukça pratik oluyor. Adobe’un son tanıttığı eski fotoğrafları restore etme ve renklendirme araçları ise muhtemelen başlangıçta yer almayacak. Fakat Adobe, ücretsiz sürüme yavaş yavaş diğer farklı özelliklerin de ekleneceğini belirtiyor. Tabii ki bu güncellemeler sunucu tarafında yapılacağı için kullanıcılar otomatik olarak yeni özelliklere kavuşacak.

Photoshop’un web sürümünü kullanmak için internet bağlantısı gerekli. Ülkemizde fazla yaygın olmayan Chromebook ise ideal bir çalışma ortamı olarak gözüküyor. Bazı ülkelerde okullarda Chromebook kullanılıyor. Böylece sanat derslerinde Photoshop daha yaygın bir araç haline gelebilir. Üstelik bu yolla Adobe, tam sürüm için ödeme yapmak isteyecek potansiyel kullanıcılara da ulaşmış oluyor.

Photoshop Express
Photoshop Express, birçok farklı projede işinize yarayabilir

Adobe hesabınızı açın ve Photoshop Express ile ekosisteme dahil olun

Photoshop Online için ücretsiz bir Adobe hesabı açmanız yeterli. Hatta bu hesapla hemen Photoshop Express kullanmaya başlayabilirsiniz. Photoshop Express yine tarayıcı tabanlı bir uygulama. Ayrıca iOS ve Android için de uygulamayı edinebilirsiniz. Fotoğraf düzenleme dışında poster, logo, kartvizit, Instagram Story’si gibi onlarca kategoride görsel oluşturabilirsiniz. Projelerin bulutta saklanması ise önemli bir artı. Çünkü Adobe, tüm ekosistemini buluta taşımaya kararlı. Dolayısıyla fotoğraf ya da görselleri buluttaki diğer uygulamalara kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Photoshop Express’te en başarılı bulduğum özelliklerden biri arkaplanı silme. Bunun için sadece fotoğrafı seçmeniz yeterli. Adobe geliştiricilerinin bu tarz işlemleri gerçekleştiren algoritmaları geliştirme konusunda çok tutkulu oldukları belli. Çünkü bir tık ile hatasıza yakın sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Photoshop gerçekten çok büyük bir marka. Ancak bu büyüklük bazı kullanıcıları korkutuyor ve önyargı oluşmasına neden oluyor. Örneğin kullanıcılar Photoshop için zor, karmaşık ya da “Benim bilgisayarım yeterince güçlü değil” gibi sözler sarf edebiliyorlar. Adobe bu imajı değiştirmek için var gücüyle çalışıyor. Daha modern ve kullanıcı dostu haline gelen arabirim ve bulut destekli ekosistem bu çabanın en büyük göstergesi. Photoshop Online da yakında profesyonel ve amatör kullanıcılara hitap edecek şekilde hazır olacak. Özellikle yeni nesil kullanıcıların tepkilerini ve yaklaşımını merakla takip edeceğiz.

 

Cevap bırakın