Photokina 2018’de hangi ürün ve yenilikler tanıtılacak?

0

Dünyanın en büyük fotoğraf fuarlarından biri olan Photokina, 26-28 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde düzenleniyor. Fuarda tanıtılacak ürün ve yenilikleri sizler için araştırdım.

Teknolojinin geliştiği ve fayda sağladığı alanlardan biri de fotoğraf sektörü oldu. Yıllar içinde değişim ve dönüşüme uğrayan bu sektör cep telefonlarının kameralarının da gelişmesiyle beraber hem pozitif hem negatif anlamda evrim geçirdi. Fotoğraf sektöründe artık giriş seviyesi kompakt model üretimi neredeyse bitmişken, DSLR ve aynasız modellerin de satışları eski hızında değil.

Photokina 2018'de hangi ürün ve yenilikler tanıtılacak?

Photokina 2018’de hangi ürün ve yenilikler tanıtılacak?

Bu kadar yıkıcı ve yapıcı gelişmelerin yaşandığı fotoğraf sektörünün Avrupa’da yapılan en önemli ve bu ölçekteki tek fuarı Photokina iki yılda bir düzenleniyor. Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen fuarı geçmiş yıllarda bir kez ziyaret etme imkanı bulmuştum. Fuarın tarihine bakacak olursak 1950 yılında başladığı görülüyor. Bu arada fuarın önümüzdeki yıldan itibaren her yıl düzenleneceğini belirteyim. Güzel bir haber.

Çok klasik bir cümle olacak ama ‘fuarların son kullanıcı açısından eski öneminin kalmadığı’ günümüzde yine de markaların ve konunun muhataplarının bir araya gelmesi açısından önemli bir etkinlik olan Photokina’nın bu yıl farklı bir anlamı var. Nikon ve Canon gibi sektörün iki devi sonunda full frame yani tam boyutlu (24×36 mm) sensöre sahip aynasız fotoğraf makinelerini duyurdu. Bu da Sony ile rekabet etmeye hazırlanacakları anlamına geliyor.

Photokina 2018'de hangi ürün ve yenilikler tanıtılacak?

Aynasız rekabeti kızışıyor

Son bir ay içinde yapılan Canon EOS R ve Nikon Z 6 ile Z 7 modellerinin duyurusu için Photokina’nın beklendiği belli oluyor. Yani iki marka burada adeta tüm hünerlerini sergileyecekler. Açıkçası bu iki markanın full frame sensörlü aynasız üretmesi için geç kaldığını düşünüyorum. Bu alanda yıllardır at koşturan Sony gerek A6000 gerekse A7 serisi ile özellikle video üreticilerinin takdirini kazandı. Bu iki geleneksel markaya göre daha cesur davranan Sony (ki Sony de bir Japon marka ve aynı geleneksel kafaya onlar da sahip) uzun süredir full frame aynasız dendiğinde akla gelen ilk marka haline gelmişti.

Ama görünen o ki sektörde dengeler değişiyor. Bu iki markanın modelleri Sony’yi zorlayacak özelliklere sahip. Ancak sonuçları arazide görmek gerekiyor. Ayrıca konu sadece teknik özellik değil aynı zamanda kullanım deneyimi de olduğundan önümüzdeki aylarda neler olacağını hep beraber göreceğiz.

Photokina 2018'de hangi ürün ve yenilikler tanıtılacak?

Sony’den yeni fotoğraf makinesi beklentisi

Sony’nin zaten başarılı olan A7 ailesine yeni bir modelin Photokina’da gelmesi de beklentiler arasında yer alıyor. A7S III kodlu yeni modelin Photokina 2018 ya da Ekim ayında düzenlenecek PhotoPlus EXPO etkinliğinde tanıtılacağı düşünülüyor. Özellikler konusunda net bir bilgi olmasa da kullanıcı beklentisi 4K 60 fps video desteğinin olması.

Panasonic de full frame aynasız tanıtılabilir

Aynasız alanın önemli temsilcilerinden olan Panasonic’in de Photokina 2018’de full frame bir aynasız tanıtması bekleniyor. Sony (ve haliyle Nikon ile Canon) modelleriyle rekabet edecek olan yeni aynasızın da 4K 60 fps desteği sunması beklentiler arasında yer alıyor.

Photokina 2018'de hangi ürün ve yenilikler tanıtılacak?

Yeni objektifler Photokina’da tanıtılacak

Fuarda sadece fotoğraf makineleri değil aynı zamanda yeni objektiflerin tanıtılması da mümkün. Fotoğraf makineleri kadar ilgi görmese de bu alanda çalışmalar yapanların ilgisini çeken aksesuarlardan biri olan objektiflerin birçok yeniliğinin fuarda yer alması kuvvetle muhtemel. Birçok üretici yeni objektiflerini bu fuarda tanıtıyor. Bu yıl da en az 3-5 önemli objektifin fuarda ziyaretçilerle buluşması bekleniyor.

Birçok aksesuar markası da Photokina da yer alacak

Fuarda sadece fotoğraf makinesi ve objektif değil aynı zamanda birçok fotoğraf aksesuarı üreticisinin de yer alacağı biliniyor. Bunlar arasında Gimbal üreticilerinden Drone yani insansız hava aracı firmalarına kadar birçok şirket bulunuyor.

Fotoğraf tutkunları için çok önemli bir fuar olan Photokina 2018 yarın kapılarını açıyor. 28 Eylül’e kadar devam edecek fuar bu yıldan itibaren yıllık olarak düzenlenmeye başlayacak. Önemli bir haber ve gelişme olan bu durumun fotoğraf sektörüne pozitif katkı sağlaması temennisi ile.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın