Philips’ten korsan film karşıtı patent

0

Hollanda merkezli tüketici elektroniği şirketi Philips, sinema endüstrisi için de öne çıkan markalardan. Dünya genelindeki sinema sektöründe kullanılan ürünlerin arkasındaki marka aynı zamanda. Ortaya çıkan yeni bir Philips patenti ise endüstri açısından önem taşıyan bir konuya odaklanmışa benziyor.

Sinema salonlarında gerçekleştirilen korsan çekimlerin, internete ve daha çok Torrent dosyalarına yansıması uzun yıllardır devam eden bir sorunsal. Bu yasal olmayan kopyalar, resmi DVD ve Blu-Ray disklerin yayınından önce ortaya çıktığı için de adeta kanayan bir yara. Film yapımcıları, bu semptomun engellenmesine yönelik olarak şimdiye kadar yönelik birçok hamlede bulunsa da nihai bir çözüm geliştirilemedi. Philips ise bu alanda önemli bir teknoloji hamlesinde bulunmaya hazırlanıyor.

Philips tarafından ABD Patent ve Marka Ofisi’ne (USPTO) sunulan bir patent başvurusu, sinemalarda yasa dışı olarak kaydedilen filmlerin kullanımının önlenmesi iddiasını taşıyor.

Teknoloji, video karelerini ses ve gölgeleme ile karmaşıklaştırmak için sıvı kristallerin kullanımına dayanıyor. Ayrıca gösterim yapılan ekranda film içeriği ile senkronize olmayan belirli bir frekansta ışık parlıyor, bu nedenle herhangi bir yasa dışı kayıdın kullanılmaz hale getirilmesi amaçlanıyor.

Bu önlemler, 3D sinema gözlüklerinin kullanımında sorun teşkil etmiyor, sadece video kamera gibi ekipmanlarla gerçekleştirilen çekimlerde ortaya çıkıyor.

Philips’in patent başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği konusu şimdilik net olmamakla birlikte, ilgili teknoloji eğer aktif olarak kullanıma geçilmesi halinde sinema endüstrisi açısından önem taşıyacağı aşikar.

Cevap bırakın