Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımPhilips'in 2015 model yeni nesil akıllı televizyonlarına ilk bakış

  Philips’in 2015 model yeni nesil akıllı televizyonlarına ilk bakış

  Lifestyle image Android 5500 series
  Android ve kütüphane sistemi akıllı televizyonlar için yenilikçi bir arayüz

  Barcelona’da Philips’in özel olarak yeni nesil modellerini lanse ettiği bir etkinliğe katılıp onlarca televizyonu saatlerce inceledik. Gördük ki Philips, akıllı televizyon pazarında büyük yatırımlar yapmış. Bunların sonuçlarından biri olarak da 2015 serisinde Android L yani Lollipop işletim sisteminin öne çıktığını görüyoruz. Bu sene Philips’in birçok modelde Android işletim sistemini göreceğiz. Tabii bu Android klasik anlamda tablet veya telefondan alıştığımızdan farklı bir arayüzle geliyor. Kütüphane sistemini andıran daha büyük imgelerden oluşan arabirim hem göze güzel gelirken kumanda ile kullanımı da kolaylaşmış. Android’in artılarına geldiğimizde ise yazılım seçenekleri başı çekiyor. Skype veya ofis programları kolaylıkla yüklenebilirken medya oynatıcı zenginliği de kendiliğinden geliyor. Eğer PDF bakmak, kayıpsız dijital ses dosyası FLAC veya bazı tür AVI dosyalarını açmanız gerekiyorsa gerekli programı kurmanız yeterli oluyor. Philips’in bir diğer yatırım yaptığı konu da OnLive. OnLive internet üzerinden bir sunucuya bağlanarak oyun oynama olanağı sunan bir sistem. İyi bir 8 Mbit bağlantı ile 720p çözünürlükte birçok oyunu televizyon üzerinden oynayabiliyorsunuz. Çeşitli kumandalar desteklendiği gibi Philips’in kendisi için özel yaptırdığı bir kumandanın da çok hoşumuza gittiğini belirtelim. Android’in bir diğer artısı da Philips’in akıllı ev sistemlerine giriş yapması. İzlediğimiz demoda Wi-Fi üzerinden evin havasını ve ısı değerini izlediğimiz televizyondan çeşitli ayarları değiştirebiliyor, mevcut güvenlik kameralarına bağlanıp izleme yapabildik. Philips giriş ve orta segment ürünlerinde çift çekirdekli işlemci ve 8GB depolama birimini kullanıyor. Bu rakamlar üst-orta ve üst segment modellerde dört çekirdek ve 16 GB olarak kendini gösteriyor. Daha fazla depolama alanı ihtiyacı duyanlar için de Philips’in özel olarak geliştirdiği harici çözümlerinin mevcut olması sevindirici.

  Lifestyle image 7600 series
  Ambilight salona ışık saçarken…

   

  Ambilight özelliği 11 yıldır Philips markasının vazgeçemediği özelliklerden biri. Ambilight’ı televizyonu saran ve ekrandaki görüntüye göre milyonlarca renk paletinden uygu olanını verip atmosferi tamamlayan ve bir nevi görüntüyü yayıp genişleten bir ışık teknolojisi olarak yorumlamak mümkün. Bu teknoloji aslında sözle fazla anlatılmıyor. Ancak o kadar etkili ki Philips’in yaptığı bir araştırmaya göre Ambilight kullanıcılarının %80’i bir sonraki televizyonunda bu özelliği şart koşuyor. 2015 Ambilight’a baktığımızda ise artık müzik modunun eklendiğini görüyoruz. Philips’in Hue ışıklarıyla aşina olduğumuz bu özellik ışığın rengini veriyor. Işığın rengi mi olur demeyin. Sesin tiz ve bas değerlerinin temel alındığı bu özellik sayesinde Darth Vader’ın İmparatorluk Marşı’nı çalarken siyah ve kırmızı ağırlıklı tonları izleyebilirsiniz. Bir diğer Ambilight özelliği de oyun modu. Oyunlar akış olarak çok hızlı olduğu için Philips, çok yüksek tazeleme hızı ile bu soruna çözüm bulmuş. Bir de sinema gibi diğer modlardan farklı olarak oyunun hakim tonuna kontrast ışık sunmak yerine bütünleyici bir yaklaşım takip edilmiş. Yani Alien Isolation gibi karanlık tonların öne çıktığı bir ortamda Ambilight da daha koyu renklerle tamamlayıcı oluyor.

  7600 series
  7600 modeli ile Philips teknoloji şovu yapıyor

   

  Geliyoruz Philips’in bu seneki amiral gemisi 7100 serisine. 7100 serisi 49 ve 55 inç ekranlardan oluşan 4K televizyonlar. Philips’in bu televizyonda en çok üzerinde durduğu konulardan biri Micro Dimming Pro. Özellikle ilk günden beri LCD/LED panellerin zorlandığı konu mutlak siyah üzerine eğiliyor. Ekran birçok alana bölünerek her biri kendi içinde ayrı bir işlemden geçerek farklı parlaklık ve koyuluktaki değerleri yansıtıyor. Philips’in kullandığı özel 17-bit işlemci 2.250 trilyon renk görüntüleyebiliyor. Bu panel renkleri boğmak veya gereğinden fazla öne çıkarmak yerine daha doğal görüntü vermeyi hedefliyor. Dolayısıyla ilk baktığınızda olağanüstü etkilenmeniz söz konusu olmasa da bu doğallık başka markaların kullandığı panellerin size yapay gelmesini sağlayabilir. Kesinlikle zevk ve tercih meselesi olan bu duruma satın almadan önce dikkat etmenizi öneririz.

  Philips televizyonlara yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN