Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiPhilips Hue ile Işık Şöleni

  Philips Hue ile Işık Şöleni

  Teknolojinin gelişmesi konusunu bazen yanlış anlıyor, tam olarak anlatamıyoruz. Yeni bir ürünü megapiksel, megabyte, megahertz gibi teknik terimlerle irdelerken onun hayatımıza etkilerini es geçebiliyoruz. Bir ürünün tasarım açısından önemi onu hayatımıza ne derece sokacağımızla son derece ilintili. Philips’in Hue ürünü ise tasarım tarafında bir adım daha ileri giderek evinizi basit ama etkili bir şekilde değiştirecek potansiyele sahip bir yenilikle geliyor. Hue’yu genel olarak 16 milyon tonda ışık verebilen gelişmiş bir ampul seti olarak tanımlayabiliriz. Hue bunu yapmak için internet üzerinden bir ağa bağlanıyor. iOS veya Android destekli bir akıllı cihazla kontrol ediliyor. 649 liraya satılan başlangıç paketini aldığınızda elinizde bir adet köprü ve 3 ampulünüz oluyor. Tek bir köprü ile 50 ampulü kontrol etmek mümkün. Bu da daha büyük ev ve özellikle ofisler için önemli bir artı. Köprüyü Ethernet kablosuyla modeminize bağlıyorsunuz. Ardından ampulleri takıyorsunuz. Daha sonra Philips Hue programını akıllı cihazınıza kuruyorsunuz. Cihazınız ve köprü arasında kolay bir şekilde kablosuz bağı oluşturduktan sonra ampullerinizi açıyorsunuz ve şov başlıyor!

  HA779

  EVDE PARTİ

  hue-130806-1

  Hue’nun 16 milyon renk paletinden istediğinizi seçerek hemen denemelere başlayabiliyorsunuz. Bu arada belirtelim lambalarınız “dimmer” yani kısma özelliğine sahipse tam açmanız gerekiyor. Aksi halde sinyal kaybı yaşanıyor. Özellikle üç lambayı zevkinize göre yerleştirdikten sonra farklı renk kombinasyonları denemek salon ve odanıza büyük bir hava katıyor. Kitap okumak için Hue’nun ışıklarını daha yumuşak, dikkat gerektiren bir iş gerektiğinde ise “energize” moduna geçmek belirgin farklar yaratıyor. Tüm bunların dışında Philips Hue’nun en çok öne çıkan ve ilgi gören özelliği parti modu. Evinizi parti alanına çevirmeniz mümkün. Ancak burada da devreye yazılım giriyor. Ne yazık ki Hue’nun ücretsiz uygulamasında sunulan özellikler kısıtlı. Özellikle Philips’in çok başarılı bulduğumuz sesteki baz ve tizleri takip ederek renkler arasında dinamik geçişler sağlamasını istiyorsanız önce Hue Pro’yu satın almanız gerekiyor. 4 Dolar civarında satışı bulunan uygulama eve geldiğinizde telefonunuzun Wi-Fi’dan bağlanmasını otomatik takip ederek ışıkları hazır konuma getirebiliyor. Bir başka güzel özellik ayarladığınız saatte ışıkların istediğiniz tonda yanarak sizi renkli bir şekilde uyandırması. Ayrıca üç ampulün renklerini daha özgür ve detaylı şekilde ayarlamak için yine bu programa ihtiyaç duyuyorsunuz. Programın ses takip özelliğini aktive etmek içinse ayrıca 1 dolar ödemeniz gerekiyor. 650 lira gibi azımsanmayacak bir miktar ödedikten sonra bu yazılımların ücretsiz olmasını ya da ücretsiz yazılımın daha verimli çalışmasını beklerdik.

  GELİŞMİŞ TELEVİZYON DENEYİMİapp_12

  Philips Hue’nun temellerini aslında Ambilight teknolojisi ile atmıştı. Philips televizyonların görüntüye göre değişen renkli aydınlatma sistemiyle izleme deneyimini artırmaya yönelik projeleri aralıksız devam ediyor. Hue, uyumlu Philips televizyonlarla (2011 ve sonrası) bu deneyimi bir adım daha ileri taşıyor. Hue ampuller ekrandaki görüntüyü tamamlayacak şekilde devreye giriyor. Eğer oluşan etki sizin için fazla parlaksa rengin şiddeti kolaylıkla ayarlanabiliyor. Hatta daha loş ve otantik ortamları oluşturmak için ışığı biraz kısarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Yüksek fiyat etiketine rağmen Hue lambaların %80’e varan tasarruf imkânı sunduğunu belirtelim. Philips, Hue ile görsel zenginlik anlamında adeta çarpıcı “buluş”. Daha iyi ve gelişmiş bir yazılımın desteği ile Hue çok daha yaratıcı bir şekilde kullanılabilir.
  Son olarak Philips’in Hue için başarılı bir kampanyası var. Firma Kuzey Işıkları olarak bilinen ve Kızılderililerin “ruhların dansı” nitelendirdiği doğa olayını izlemek için İsveç’e davet ediyor. Bunun için Philip’sin Ambilight’la ilgili bu web adresinden yıl sonuna kadar kayıt yapmak gerekiyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN