Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  DonanımPhilips Fidelio DTM5096: Evdeki müzik eğlence merkezi...

  Philips Fidelio DTM5096: Evdeki müzik eğlence merkezi…

  Fidelio_5

  Philips’le ilk tanıştığımda sanırım emekleme aşamasındaydım henüz… Bana o günlerde dev gibi görünen evimizin salonundaki kahverengi ahşap lambalı radyo Philips markaydı ve rahmetli dedem, radyonun düğmeleriyle oynamama kesinlikle izin vermezdi.

  85 yıldır Türk

  1891’de Gerard Philips tarafından Hollanda’nın Eindhoven kentinde kurulan şirket, 1930’da Türk Philips Limited Şirketi’nin kurulmasıyla, Türkiye’ye ilk gelen elektronik şirketlerinden biri olmuş. 1953 yılında adını Türk Philips Ticaret A.Ş. olarak revize eden şirket, 1956 yılında Türkiye’deki ilk fabrikasını Levent’te kurmuş. 1957’de radyo üreten Türk Philips, 1967 yılında da siyah beyaz TV üretimine başlamış. Renkli TV üretimi ise 1982 yılında başlamış.

  Türkiye’deki “müstesna” yeri bir yana; Philips’in küresel yapısında da önemli değişiklikler var. Philips görsel ve işitsel eğlence aletleri bölümünde ünlü Gibson markasıyla işbirliği yaptı. Gibson, hani şu  meşhur gitarlarıyla bilinen şirket Gibson Innovations adını alarak, Philips’le 7 yıl sürecek bir birlikteliğe imza attı. Tarafların memnuniyeti halinde bu birliktelik kalıcı olacak gibi görünüyor.

  Gelelim, yeni işbirliği ile gelen 2015 Philips ürün kataloğunda gördüğüm ve ilk bakışta “Bu ürünün incelemesini mutlaka yapmalıyım…” dediğim Fidelio serisinin amiral gemisi olan docking ürünü DTM5096’ya…

  Fidelio_1

  Tam bir müzik eğlence sistemi

  Fidelio DTM5096, evinizin en nadide yerine rahatlıkla koyabileceğiniz bir estetiğe sahip… Adeta bir süs eşyası gibi. Eve bir misafir geldiğinde kesinlikle gözünü alamıyor. Daha çalıştırmadan ilgiyi üzerinde topluyor. Silindirik, sütun gibi yapısı, parlak piyano siyahı üst bölümü, şık gösterge tablosu göze çarpan ilk özellikler…

  Aslında bir docking istasyonu olarak algılanmasına rağmen, DTM5096 tam bir müzik eğlence sistemi… Dijital ortamdaki müziğin yanı sıra standart CD çalabilme özelliğine de sahip… Standart CD’lerin yanında içine MP3 kaydetmiş olduğunuz CDR ve CDRW’leri de çalabiliyorsunuz. CD çaların yanında bir de RDS özellikli, 20 kanalı kaydedebileceğiniz bir de dijital FM radyo bulunuyor.

  Ürünün arka kısmında bir USB girişi var. Bu da USB bellek çubuğuna kayıt etmiş olduğunuz MP3’leri, ya da WMA dosyalarını çalabilme imkanı veriyor. Yine arkadaki “Audio in” girişinden herhangi bir müzik çaları da bağlamak mümkün…

  Fidelio_2

  iPhone ve iPod sahibiyseniz ayrıcalıklısınız

  Ancak, bir iPhone, ya da iPod’unuz varsa, Philips DTM5096 Docking Ses Sistemi, tam anlamıyla size hitap ediyor demektir. Çünkü hemen üst bölümde hem iPhone 5 öncesi 30 pin, hem de sonrası Lightning bağlantısının bulunduğu bir “DualDock” ünitesi bulunuyor. Son derece şık, döner bir mekanizma ile bu iki bağlantı arasında seçim yapabiliyorsunuz.

  Diğer bir bağlantı türü ise Bluetooth teknolojisi… DTM5096’yı Bluetooth özellikli bir cihazla eşleştirebiliyor, müziğinizi arada herhangi bir kablo bağlantısı olmaksızın Bluetooth üzerinden aktarabiliyorsunuz. Ancak, DTM5096, bir seferde yalnızca bir cihazı destekliyor Bluetooth üzerinden…

  Fiziksel açıdan değerlendirmeye geçecek olursak, Philips DTM5096, 99,4 cm yüksekliğinde ve 30 cm çapında… Yalnızca 9 kg ağırlığında olduğu için odadan odaya istediğiniz gibi yaşıyabiliyorsunuz. Toplam ses çıkış gücü 200 w… Aslında bir 3.1 ses sistemi olan ürün, toplamda 4 speaker’dan oluşuyor. 5” ölçülerindeki bass woofer ve bass reflex speaker sisteme sahip… Elbette bu speaker’lar yazılım olarak da destekleniyor. Kristal berraklığında bir ses ve uğultu yapmayan kaliteli bir bas için dört modda dijital ses kontrolü, Dynamic Bass Boost ve LivingSound özellikleri devreye giriyor.

  Fidelio_6

  360 derece dağılan ses sistemi

  Kişisel olarak müzik keyfini, kaliteli HiFi cihazlarla yaşamayı tercih eden ben, Philips DTM5096’nın ürettiği ses kalitesine şapka çıkarttım. Yalnızca şık bir ürün olmakla kalmayan bu docking ses sistemi, tabiri caizse bangır bangır, tertemiz bir ses kalitesi sunuyor. Ayrıca, müzik dinleyenlerin gönüllerine hitap eden pasif olmasına rağmen muhteşem bir performans sunan bass woofer, kesinlikle içinizi titretiyor. Ürünün silindirik yapısı, sesin 360 derece yayılımını ve hemen her mesafeden eşit kalitede işitilmesini sağlıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN