Phantom Doctrine İnceleme

Soğuk Savaş döneminde heyecanlı bir macera

0

Sıra tabanlı strateji sevenler için yakın zamanda piyasaya çıkan Phantom Doctrine ile esrarengiz bir maceranın içine giriyoruz. Phantom Doctrine bir ajanlık oyunu. 1983 yılında yani Soğuk Savaş döneminde geçiyor. Dünyanın iki büyük tarafa ayrıldığı bir noktada kimseye güvenmeden, sorgulayarak ve sorular sorarak ilerlemenize olanak sağlıyor.

Soğuk Savaş’ın iki tarafından birini (Amerika ve Rusya) seçerek başladığımız oyunda amacımız gerçekten yaşanmış olaylara da dayanan senaryo örgüsü içerisinde doğru bilgiyi, doğru kişileri bularak yapılacak saldırıların önüne geçmek, izimizi kaybettirmek, araştırmalar yapmak, düşman üslerinden vs. alacağımız kritik bilgileri değerlendirip mantar pano üzerinde kartelleri çözüme kavuşturup sonuca ulaşmaktan ibaret.

Benzer sıra tabanlı stratejilerde olduğu gibi birbirinden farklı yeteneklere sahip karakterlere sahip ajanları ekibimize katarak yolumuza devam ediyoruz. Bu ajanlar yeri gelince bize sadık kalabilirken bazen iki taraflı ajanlık da yapabiliyorlar. Kimisi depresyona giriyor, kimisi eski defterlerden kalma hesapların peşine takılabiliyor. Sanal birer birey olmaktan öte yaşayan bir dünya hissi oldukça güzel verilmiş.

Ana üssümüzü oyun içinde geliştirerek para kazanma, daha güçlü iletişimlere sahip olma, karakterleri güçlendirme ve silah üretme gibi önemli şeyleri elde edebiliyoruz. Ajanlarımız bazen çatışmanın ortasında esir düşebiliyor ve kimlikleri ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda kendileri ne yeni kimlikler alarak tekrar sahaya sürebiliyoruz. Aşırı detaylı ve bir o kadar da keyifli bir yapım.

Aksiyon aşamasına gelene kadar oldukça ciddi bir ortam sizi karşılıyor. Dünya haritası üzerinde genel merkez gibi konumladığınız ülke, çeşitli ülkelerde yürütülen ajanlık faaliyetleri, sizi ve adamlarınızı araştırma çalışmaları derken oyunun size verdiği bu ciddi ortam aksiyon aşaması ile birlikte tepe noktasına vuruyor. XCOM, Jagged Alliance, Silent Storm gibi oyunları oynamışsanız arayüz ve oynanışa çok kısa sürede alışacağınızı garanti edebilirim. İlk oturuşta başında 6 saatten fazla geçirdiğim bir yapım oldu. Son zamanlarda kendine bu kadar bağlayan bir yapım daha görmedim diyebilirim. Hele ki tarihi olaylara merakınız varsa oyunda ara ara karşınıza çıkacak özel görevler sizi kalbinizden vuracaktır. Tarihte gerçekten olmuş detayların arkaplanını anlatmaya çalışan, bir taraf tutmasa bile sizi soğuk savaş dönemine götüren bu yapıma hazır sonbahar ve kış gelirken bir şans verin derim.

Steam, PlayStation ve Xbox One üzerinde oynanabilen Phantom Doctrine,  yavaş yavaş havalar soğurken kahve ve çay eşliğinde uzun saatlerinizi gerçekten sizi etkileyecek bir yapıma ayırmak istiyorsanız doğru bir seçim olacaktır.

Cevap bırakın