PES 2021 İnceleme

0

PES serisi sevdiğimiz bildiğimiz bir eski dostumuz gibi artık. Yıllar geçse bile sevenleri seriyi bırakmıyor. FIFA sevenler dönüp genellikle PES oynamıyor. Benim gibi yıllar içinde PES’ten FIFA’ya geçmiş oyuncular da mevcut. Değişik bir tutku gerçekten. Bu yıl karşımızda duran PES 2021 oyunun yenilenme aşamasında güncelleme alarak gelmiş hali diyebiliriz.

Mekanik olarak herhangi bir değişikliği majör anlamda bulunmuyor. Kadro güncellemeleri, görsel güncellemeler, formalar, takımlara dair eklenmeler gibi futbolun en önemli kısmına dokunmuş. Oyunun akışı açısından gerekli olan gerçekçi yaklaşım içinde biraz daha soft hareketler ile denge sağlanmış. PES’in yakalamak istediği kendine özel bir nokta var. Oynanış, oyuncu hissiyatı, oyun hissiyatı, topun ağırlığı ve PES’e dair futbol kurgusu gerçekten benzer oyunlardan çok farklı.

Oyun kurmak, pas atmak, adam kaçırmak ya da çalımlarla rakibi geçmek gibi şeyler burada farklı işliyor. PES oynamak istiyorsanız takım olduğunuzu daha iyi kavramanız gerekiyor. Hem oyunun bazı kuralları hem de PES’in yıllar içinde yarattığı ekoloji buna bir miktar izin veriyor.

Yapı olarak PES dendiğinde MyClub ve Master League kendini futbola adayanlar için özel bir önem taşıyor. Yıllar boyunca ML dendiğinde eski Sensible günlerimizden kalma bir heyecan kaplardı içimizi. Kendi takımımızı kurmak, oyuncu alıp satmak, alt yapıdan oyuncu yetiştirmek ve onu bir yıldız haline getirmek gerçekten büyüleyici bir durumdu. Uzun süre başka bir oyunda göremedik elbette bu durumu, FIFA’da menajer modu vs. derken görsek bile yine PES’in keyfini (Japonca olarak oynayanları asla unutamayız. WE ve ISS günleri, oyuncuların fizik olarak ne kadar gerçekçi olduğunu ilk deneyimlediğimiz, FIFA’nın daha arcade olduğu yıllar) vermiyordu.

Şu an ML modu size kendi hikayenizi yazma fırsatı sunuyor. Astronomik olmayan bir oynanış, oyuncu database’i ve transfer politikaları ile alacağınız oyuncuları değerlendirebilir, onları özelliklerine göre seçip kadronuzda oynamasını isteyebilirsiniz. Geçen yıl itibariyle gelen oyuncuların takıma daha fazla katkı sağlaması, şahsi etkenler çok farklı bir renk katıyor.

Bu yıl çıkan PES 2021 aslında MyClub tarafını en çok güçlendirdiği kısım diyebiliriz. Güncellenen oyuncu skorları, dijital ortam için hazırlanan miin etkinlikler ile oynanabilirliğin en üst düzeye çekildiği  bir sezon bizi bekliyor diyebiliriz.

Cevap bırakın