PES 2019 İnceleme

Devrik kral tahtını FIFA'dan geri alabilecek mi?

0

PES 2019 inceleme

Her yıl çıkan oyunlar kervanında PES ve FIFA’nın yeri büyüktür. PES 2019 İncelemesine geçmeden evvel PES’in kısa bir tarihine bakalım. Futbol oyunu olarak baktığımızda 30 yaşını devirmiş oyuncular için geçmişte Actua Soccer olsun, FA Premier League Stars olsun değişik futbol oyunları seçenekleri mevcuttu. Microsoft International Soccer bile vardı.

Biz PES’in PES olduğunu bilmeden evvel Winning Eleven ya da ISS Pro olarak bilirdik kendisini. WE oynarken Japoncayı sökerdik hatta. Hakan Şükür için HARAN SUKURO falan gibi telaffuzları olur, sonra gülüp geçerdik.

O yıllarda WE ve ISS’in karakter animasyonları ve kontrolleri çok değişik gelirdi bize. FIFA daha bir arcade kalırdı yanında bu iki oyunun. FIFA’nın kral olduğu yıllarda alttan alttan çok fena geldi PES. Sonra bir dönem bütün PS kafelerde, evlerde vs herkes PES’e sardı. Gün gelip devran döndü sonrasında, PES bir çöküşe geçti, hala durduramadı kendini. Her yıl olduğu gibi bu yılda da bu çöküş durmuş mu yoksa devam mı etmiş yazımıza hoş geldiniz.

Rakip FIFA olunca her dönem üzerine bir şeyler eklenmese bile yerini iyi koruyor EA SPORTS. FIFA Ultimate Team artık iyice oturdu, Journey modu ile oyuncuya gerçek bir kariyer deneyimi yaşatıldı ve hatta yaşatılmaya devam ediliyor. Şampiyonlar Ligi gibi önemli bir vizyonun hakları EA Sports tarafından satın alındı.

Bütün bunlar olup biterken Konami ve PES ne yaptı derseniz aslında çok bir şey yapmadıklarını rahatça söyleyebilirim. PES’in Pes olduğu, yan top açınca martı gibi uçarak Shevchenko ile attığımız gollerin ardından artık PES saha içinde daha faal diyebilirim.

Oynadığım süre zarfında topa dokunuşları ve kontrolleri fena bulmadım. Realistik değil belki ama saçma bir hali de yok. Konami’nin iddiası topla birlikte futbolcu kontrolünün oyun içinde daha mantıklı olacağı yönünde idi. Haklılar, yıllardır futbol oyunlarında bir algı sorunu var. Topun ayaktan çıkma anında gerçekten topa vurmuşluk hissi hem gözle hem de algı olarak verilme aşamasında senkron sorunu oluyordu.

Bu konuda özellikle bu sene vuruşların yumuşaklığı ve netliği hoşuma gitti. Lakin keşke bu mutluluğum oyun içi akıcılığı ve oynanışa da etki etseydi diyorum. Eğer FIFA oynayan biriyseniz oyunun kontrolü, oyuncuların top hakimiyetleri gibi konular size aşırı derecede basit gelecektir. Oynanış tam manasıyla Arcade. Bir futbol oyununda en büyük olay topun gerçekten vücudun bir parçasıymışçasına oyuna yansıtılabilmesidir.

Tek bilek hareketi ile rakipten sıyrıldığınızda onun geride kalıyor olma hissi, devamında sizin formanıza asılması, çekmesi, sizi itmesi, omuzlaması ve faul aldırmanız saniyeler içinde gerçekleşir. PES 2019’da bunu yaşayamadım ben. Kimden sıyrıldımsa eski sevgilim gibi hayatımdan eksilip gitti resmen. Bu konuda FIFA gibi daha kafa yorup hardcore bir oyun aramayanlar için PES 2019 biçilmiş kaftan oluyor. “Arkadaşlarla iki gol atayım” ya da “halı saha maçı kıvamında” diyebileceğim bir oyun olarak ortaya çıkıyor yapım.

Yenilenen MyClub, Önemli kulüplerle yapılan anlaşmalar, sürekli yayınlanan güncellemeler ile oyuncular sıkı bir markaj altında tutuluyor. Oyunu öğrenmek, bize sunulan şeyleri tam kavrayana kadar bir miktar zorlanabilirsiniz. Ben şahsen kariyer yaparken takım taktiğini nasıl 4-3-3 yapacağım diye çok kurcalamıştım. Yeni alınacak bir menajer ile birlikte geliyormuş yeni taktik anlayışı. İlk başta mantıksız geldi lakin global dünyayı ve her futbol hocasının benimsediği ekolü düşününce hoş bir detay dedim. Burada alışkanlıklarımızı ne kadar hızlı ve etkili kırdığımız öne çıkıyor.

Kendince eğlence unsurları var, misal bir şekilde top sürüp kale önüne vs. geldiğinizde kontrolü şut ile attığınız şutların çoğunluğunun gol olabilme yüzdesi baya yüksek. Çok garip toplar direkten de dönebiliyor o da ayrı bir mesele. FIFA’da olduğu gibi bir Momentum etkisi yok. Bu nedenle oynarken kanser olmuyorsunuz. 35 milyar şut çekip rakip 2 tane şutta sizi yıkıp geçmiyor skor olarak.

Bu açıdan oyun cidden güzel lakin söylemek istediğim önemli bir konu var. Beckham ile anlaşarak ya da Süper Lig’in haklarını vs alarak büyük oyun olunmuyor. Bu iki detay gerçekten güzel fakat dışardan bakan biri olarak kullanıcı arayüzü gerçekten felaket derecede kötü. Kocaman kocaman kutucuklardan ibaret oyuncu kartları ve oyun arayüzü gerçekten moral bozmaktan öteye gitmiyor. Öte yandan her pozisyon sonrası ekranda dönen disko topu vari bir altın sarısı pulcuklar da oyuncunun tüm odağını bozuyor ve gözleri fazla yoruyor. Keşke Konami tarafı bir yanı toparlarken öteki yanı dağıtmasa. Böyle gittiği sürece FIFA için her yıl aynı içeriği çıkartsa bile kral oyun diyeceğiz. PES 2019, PES severler için yenilikleri ile birlikte geliyor. Eğer ki daha önce FIFA’yı tercijh eden biriyseniz, PES 2019 size daha basit bir oyun olarak gözükebilir.

Cevap bırakın