PES 2017 İnceleme

1

Futbol denildiğinde video oyunları dünyasında akla iki yapım gelir, bunlardan biri şüphesiz EA Sports’un birçok oyuncunun yaşından daha uzun süredir hayatımızda tuttuğu seri FIFA, bir diğeri ise KONAMI’nin efsanevi futbol oyunu Pro Evolution Soccer’dır. Bu iki seri arasında ise tıpkı Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki rekabet gibi kıyasıya bir rekabet söz konusu olmuştur. 1990’dan 2000’e kadar rekabet FIFA lehinde seyrederken, 2000’den 2010 yılına kadar kral koltuğunu Pro Evolution Soccer serisi kapmıştı. 2010’dan sonra oyun motorunda köklü bir değişikliğe giden FIFA, tekrar liderliğini ilan etmişti.

4

Son 2 yıldır ise bu yarış yine FIFA lehine devam ediyor olsa da, PES’de özellikle eskiye özlem duyan oyuncuların içini ferahlatacak çalışmalar yapmaya başladı. Özellikle Fox Engine’a geçiş yaptıktan sonra görsel anlamda bir hayli iddialı hale gelen Pro Evolution Soccer, 2017 sürümü ile yine grafiksel olarak kullanıcıların beklentilerini karşılamayı başarıyor. Özellikle yeni motor ile gelen Real Touch özelliği, oyuncuların top ile gerçeğe çok daha yakın bir şekilde etkileşim kurmasını, bu sayede genel futbol atmosferine de olumlu bir etki etmesi bekleniyor.

5

Görsel anlamda Pro Evolution Soccer 2017’nin iddialı olduğu bir diğer kısım ise futbol atmosferi. Futbol stadyumu çevresinde, taraftarlarda, saha dışı görevlilerde vb. yerlerde yapım gerçekten size canlı bir futbol maçı izliyormuşsunuz havası vermeyi başarıyor. Özellikle maç başlamadan önce stadyum ve çevresinin oldukça detaylı hazırlanmış olması ve taraftar tezahüratlarının da bir hayli gaza getiren cinsten seçilmesi, Pro Evolution Soccer 2017’nin atmosferine ciddi katkılar yapmış. Futbolcuların yüzündeki terler, yağmurlu veya soğuk havalarda nefeslerinin buharlaşması, çimenlerden sıçrayan su damlaları ve topu vurduğu direklerin adeta tir tir titremesi gibi ufak detayları KONAMI’nin detaylara verdiği özeni bizlere kanıtlar nitelikte.
Fox Engine’nın en iddialı olduğu konu ise şüphesiz ışıklandırma kalitesi. Hali hazırda Metal Gear Solid V gibi AAA+ kalitesi bir oyunda kendisini kanıtlayan Fox Engine, stadyumun gerçekçi bir şekilde ışıklandırılmasında büyük katkı sağlıyor. Hatta saha projektörlerine yakın olan taraftarların çok daha aydınlık bir şekilde gözükmesi, futbolcuların yüzündeki projektör parlaklıkları, ışık vurduğunda ter damlaların birer birer gözükmesi gibi ince dokunuşlar Pro Evolution Soccer 2017’den görsel anlamda ciddi beklenti içerisinde olan futbol oyuncularının yüzünü güldürecekmiş gibi gözüküyor.

3

Grafikleri bir kenara koyarsak oynanış bakımından Pro Evolution Soccer 2017, 2016, 2015 ve  2014’e nazaran çok daha hızlı bir oynanışı bizlere sunuyor. Hatta bu hali ile serinin en sevilen yapımlarından biri olan Pro Evolution Soccer 2013’e ciddi manada benzediğini belirtebiliriz. Tıpkı 2013 gibi hızlı, komutlarınıza anında cevap veren bir PES ile karşı karşıyayız. Özellikle Real Touch özelliği sayesinde gelen toplara hızlıca cevap verebiliyor, topu istersek kontrol edebiliyor, istersek hemen bir takım arkadaşımıza gönderebiliyoruz. Ancak şunun altını çizmek gerekiyor ki, Pro Evolution Soccer 2017’nin bu hızı, grafiklerdeki gerçekçiliğe darbe vuran bir etken, yani Pro Evolution Soccer 2017, 2016’ya kıyasla çok daha “arcade” bir yapım olmuş.

1
Oyunun iyi yönlerini bir kenara bıraktıktan sonra eleştiri kısmına gelirsek tabii ki ilk aklımıza gelen oyunun lisans sorunları, ne yazık ki Pro Evolution Soccer ve KONAMI, yıllar içerisinde bu sorunu düzelteceğine iyice beter hale getiriyor. Hali hazırda İngiltere Premier Liginde ciddi lisans sorunları yaşayan Pro Evolution Soccer, 2017 ile birlikte İspanya La Liga’yı da kaybetmiş gibi gözüküyor. Barcelona ve Atletico Madrid haricinde herhangi bir takımın lisansı bulunmayan La Liga’da, ne yazık ki Konami tam manası ile sınıfta kalıyor. Düşünün ki Real Madrid’in bulunmadığı bir futbol oyunu… Konami bu sorunu çözmek için çok acil olarak çalışmalara başlamalı diyoruz.

2
Uzun lafın kısası Pro Evolution Soccer 2017, eski PES serilerini özleyen futbol tutkunlarına hitap ediyor. Ben çok fazla düşünmeden kafa yormadan, bireysel futbol seven biriyim diyorsanız Pro Evolution Soccer 2017’yi denemenizde fayda var. Ancak daha taktiksel bir oyun arıyorum diyorsanız, EA Sports’un FIFA 17’sini denemeden karar vermeyin diyebiliriz.

1 yorum
  1. Nuray Gökmen Kahveci diyor

    Sistem konfigürasyonu hakkında bilgi alabilir miyim?

Cevap bırakın