Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaPeriscope’a yatay yayın özelliği geldi

  Periscope’a yatay yayın özelliği geldi

  splash_bg

  Periscope, Türkiye’de oldukça popüler olan bir sosyal/canlı yayın uygulaması. Ayrıca gerçekleştirilen yayının sonradan izlenebilmesine de olanak tanıyor. Kullanıcıların bulundukları ortamda akıllı cihazlarının ön kamerasını kullanarak yayın gerçekleştirmeleri ve izleyenlerinin mesajlarını görerek onlarla anlık olarak iletişim kurabilmeleri odaklı uygulamanın eleştirilen özelliklerinden biri de sadece dikey olarak kullanıma olanak tanınmasıydı…

  Canlı yayının izlenmesi sırasında ekranın dar bir açı ile kullanımı anlamına gelen bu özellik, yayıncı açısından problem doğuruyordu. Kameranın geniş bir alanı kadraj içine dahil edememesi anlamına gelen dikey yayın gerçekleştirme zorunluluğu, gelen en son Periscope güncellemesi ile ortadan kalkttı.

  iOS ve Android için yayınlanan yazılım güncellemesi sayesinde artık yatay olarak yayın yapılabilecek, yayınlar izlenebilecek. Yatay yönde gerçekleştirilen yayınlar, uygulama için bir canlı yayın kamerasına dönüşen akıllı telefonların yan konumda sabitlenebilmesi, yayını gerçekleştiren kimselerin arka planlarının çok daha geniş bir alan halinde izleyenlere sunulabilmesi gibi sonuçları da beraberinde getiriyor. Bu arada klasik dikey izleme şekline alışmış kimseler için iyi haber; yatay konumda gerçekleştirilen yayın, eskisi gibi dikey olarak da izlenebiliyor. Öte yandan gelen güncelleme ile Twitter üzerinden yayın paylaşma özelliğine ek olarak Periscope’da Facebook üzerinden yayın paylaşma özelliğine de olanak tanınıyor.

  giphySon açıklamalara göre Periscope’un dünya genelinde en çok kullanıldığı üçüncü ülke Türkiye. Her kesimden kullanıcının yayın yapabilmesine olanak tanıyan uygulamanın şüphesiz en negatif özelliği hakaret ya da istismar içerikli mesajların önüne geçebilecek bir mekanizmaya sahip olmaması. Sonraki güncellemeler için bu yönde adımların atılması bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN