Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürPeriscope kullanma sanatı

  Periscope kullanma sanatı

  gorsel33

  Gün geçmiyor ki yeni bir mobil uygulama hayatımıza girmesin. Bunlar arasında öylesine  ilginç uygulamalar var ki; kimi zaman bazı işlerimizi çok kolaylaşıyorlar  kimi zaman da o uygulamaları kullanırken büyük keyif alıyor ve eğleniyoruz. İşte son dönemin en popüler mobil uygulamalardan biri olan Periscope da eğlenceli oluşuyla dikkat çekiyor. Uygulamanın herkese kendi kаnalını kurma fırsatını sunan özelliğinden dolayı  onu çok sevdik. Çünkü isteyen herkes akıllı telefondan başka bir araç gerece ihtiyaç duymadan kendine özgü bir canlı yayın gerçekleştirebiliyor. Hayatın istediğimiz her anını dilediğimiz yerden diğer insanlarla paylaşabilmenin keyfini sürmeyi çok seviyoruz.

  Aslında doğruyu söylemek gerekirse Periscope’u Twitter  satın almadan önce pek tanımıyorduk. Bu satın almadan sonra çok fazla tanınır hale geldi. Yazılı ve görsel basında çok fazla haberinin yapılması, uygulamanın kullanılmasındaki kolaylık ve iOS’dan sonra Android İşletim Sistemi’nde de kullanılabilmesi uygulamanın yaygınlaşmasındaki en büyük faktörler oldu.

  Periscope’un Kısa Tarihçesi

  Periscope ilk olarak İranlı bir girişimci olan Kayvon Beykpour’un geliştirdiği bir uygulama olarak tanıdık. Geliştirilme amacı da İstanbul’da Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşanan eylemlerin canlı bir biçimde sosyal paylaşım sitelerine aktarılmasıyla ilgili bir boşluk oluşunun fark edilmesiydi.  Bu ve benzeri olaylarda sosyal medyaya canlı yayın yapılmasını sağlayan bir uygulama geliştirilmek isteniyordu ve hızlıca kullanıma hazır hale getirildi. Çok kısa sürede canlı yayın yapma özelliğini çok sevdik ve kullanıcılara uygulama bir hayli ilginç geldi. Bu uygulamanın önemini fark eden ve fırsatı değerlendirmek isteyen Twitter tarafından 100 milyon Dolar’a satın alındı.

  Tam Olarak Periscope Ne Yapar?

  Bu mobil uygulamanın yaptığı iş alında çok basit. Periscope’u akıllı telefonunuza yüklediğinizde istediğiniz bir anı veya olayı canlı yayın yaparak takipçileriyle paylaşabilirsiniz. Diğer bir deyişle uygulamayı bir çeşit canlı yayın aracına benzetebiliriz. İnterrnete bağlı olduğunuz her yerden dünyanın dört bir yanına görüntülü ve sesli canlı bir video yayını yapabilmek üstelik bunu sadece cep telefonunuzdan yapabilmek eskiden hayalken artık gerçeğe dönüştü.

  Uygulama şu an için Android  ve iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlar üzerinde kullanılabiliyor. Bu mobil uygulamaya Twitter hesabınızın kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra sisteme otomatik olarak dahil oluyorsunuz.  Pericope uygulamasını yükleyen ve aktif olarak kullananların sayısı her geçen gün artmakla birlikte daha uygulamayı tam keşfedememiş yüzbinlerce internet kullanıcısı da büyük bir potansiyel oluşturuyorlar.

  Periscope Nasıl Kullanılır?

  Periscope uygulamasına girdikten sonra artık işiniz çok kolay. Uygulama içinde yer alan kamera tuşuna tıklayarak çekeceğiniz videonun kimler tarafından görülebileceğini belirleyebiliyorsunuz. Broadcast Title ( Yayın başlığı ) kısmına yapacağınız canlı yayının ne hakkında olacağını yani yayınınıza bir isim belirleyerek bu alana yazıyorsunuz.

  Daha sonra başlık bölümünün altındaki seçeneklerden konum ve kimlerin görebileceği konusundaki seçimleri yaparak Start Broadcast tuşuna basarak canlı yayına başlayabilirsiniz. Burada seçeceğiniz isme çok dikkat ve özen göstermenizi öneririm. Çünkü ilgi çekici ve sıradan olmayan bir başlık ile yapacağınız canlı yayına yüzlerce hatta binlerce insanı peşinizden sürükleyebilirsiniz.

  Canlı Yayın Zamanı

  Uygulama canlı yayına başladığında ekranda “Live” yazısı gözükecektir. Bu esnada yayına katılan takipçilerinizi ve onların yaptığı yorumları ekranınızdan anlık görebilirsiniz. Ayıca yayın esnasında ekrana 2 kez art arda tıkladığınızda ön – arka kamera arası geçiş olacaktır.

  Bundan sonrası yani Periscope’da nasıl bir fenomen olacağınız tamamen size kalmış. Ağzınız iyi laf yapıyorsa, insanlarla iletişiminiz başarılıysa ve yayınlayacak ilginç konular bulabiliyorsanız izleyici ve takipci sayınız hızla artacaktır.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN