PC toplayanlar için güç kaynağı hakkında her şey

0

İster oyun, ister iş için olsun, masa üstü PC toplayanlar tarafından en fazla göz ardı edilen bileşenlerin başında güç kaynakları gelir. Oysa güç kaynakları, PC’nizin kalbidir ve o teklediğinde, tüm sisteminiz çöker ve hatta çoğu durumda yanıp çöpe bile dönebilir. Peki PC toplarken güç kaynakları hakkında bilmemiz gerekenler nedir.

Güç kaynakları, yani PSU’lar çeşit çeşittir. Aynı ekran kartları gibi veya ana kartlar gibi ya da RAM modüller gibi, güç kaynakları da farklı markalar altında, farklı kapasitelerle üretilir. Hem fiyat hem de kapasite açısından çok farklı olan bu bileşenler, bilgisayarınızdaki diğer bileşenlerin ihtiyacı olan gücü şehir elektriğinden alıp ihtiyaç duyulan forma dönüştürerek PC bileşenlerine aktarır.

İyi bir güç kaynağı, aynı zamanda stabil çalışırken, sağladığı maksimum güçle de ekran kartı gibi çok yüksek boyutta elektrik enerjisi tüketen enerji canavarı bileşenlerinizi yarı yolda bırakmayacak kadar güçlü olmalıdır.

Dolayısıyla bir PC toplarken, bileşenlerinizin ihtiyaç duyduğu maksimum enerji miktarını toplayıp bu değerden daha fazlasını anlık olarak sağlayabilecek bir güç kaynağı edinmek zorundasınız. Aksi halde PC’nizin çalışmasında sıkıntılar doğar, bileşenleriniz biraz fazla güç tüketmeye başladığında bilgisayarınız kendine reset atmaya başlar, veri kayıpları yaşarsınız ve daha da kötüsü değerli donanımlarınız yanabilir, bozulabilir.

Ayrıca satın alacağınız PSU’nun, bilgisayarınızdaki tüm bileşenlere uyumlu ve yeterli sayıda kabloya sahip olduğundan da emin olmalısınız. Bu nedenle bilgisayarınızı toplarken, tek tek bu kablı ihtiyacını bir kenara not edip planlama yapmalısınız.

Güç kaynağınızın aynı zanda güçlü bir fana da ihtiyacı olur ki, bu fan zaten bileşene dahili olarak gelir ama aşırı ısınan güç kaynağını soğutmak için kasanın içinden ikinci bir soğutma çözümü tasarlamanızı da öneririz. Bu belki güç kaynağının karşısındaki sürücü slotlarından birini açıp oraya bir mini fan yerleştirmek ve kasa içindeki hava akımını rahatlatmak gibi çözümler de olabilir.

Kaç watt?

Yeni bir PSU seçerken sorulan en yaygın sorulardan birisi “Kaç watt’a ihtiyacım var?” sorusudur. Bilgisayar donanımı dünyasında genellikle olduğu gibi bu sorunun cevabı çoğu zaman sisteminizin ihtiyaçlarına bağlıdır.

Genel olarak daha karmaşık sistemler daha fazla güce ihtiyaç duyar. Özel sıvı soğutmalı, üst düzey anakarta ve çift GPU’ya sahip bir masaüstü bilgisayar daha basit bir sisteme kıyasla daha yüksek watt sağlayan bir bilgisayar güç kaynağına ihtiyaç duyacaktır.

Genellikle tam olarak ihtiyacınızı karşılamaktansa daha yüksek watt seçmek daha mantıklıdır. Sisteminizin 500 watt (genel oyun sistemleri için yaygın bir numara) kullanacağını hesapladıysanız rahatlık sağlaması ve gelecekte yükseltme imkanı için 600 veya 650 watt çıkışlı bir PSU seçmek mantıklı bir seçim olabilir.

Daha yüksek watt gücüne sahip PSU’ları değerlendirirken 750 watt’lık bir güç kaynağının varsayılan olarak 750 watt tüketmediğini unutmayın. Sisteminiz 500 watt kullanıyorsa güç kaynağınız maksimum çıkış gücünden bağımsız olarak 500 watt sağlayacaktır. Daha yüksek watt çıkışı her zaman daha yüksek enerji tüketimi anlamına gelmez, yalnızca sisteminiz ihtiyaç duyduğunda daha fazla güç sağlayabilir. Bununla beraber sisteminizin ihtiyacı yoksa aşırı güçlü bir PSU kullanmanın bir avantajı yoktur. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz watt gücüne sahip, özellik açısından zengin ve yüksek verimliliğe sahip bir PSU seçmek daha mantıklı olabilir.

Cevap bırakın