PC hızlandırma rehberi

0

Windows’u kullandıkça yavaşlıyor mu? İlk kurulumda süper hızlı olan bilgisayarınız artık ağır ve donuk bir sisteme mi dönüştü? Bilgisayarınızı hızlandırmak için çeşitli araçlar ve ipuçlarını bir araya getirdim.

Zaman içerisinde hem kurduğunuz yazılımlar hem sistemin kendi ürettiği dosyalar bilgisayarınızın omuzlarına bir yük gibi biner. Açılış, hatta kapanış hızı bile azalır. Bilgisayarınızı mutlu etmek için sisteminizi detaylı bir şekilde temizlemeniz gerekebilir. Pratik yazılımlar sayesinde, bunun için eskisi gibi uzun uzun uğraşmanız da gerekmiyor.

Windows’u eski formuna kavuşturmak için toplu bir çözüm uygulayabilirsiniz. Ashampoo WinOptimizer 14, gereksiz dosyaları silecek, otomatik başlangıç ayarlarını da denetleyerek, işinize yaramayacak programları bu listeden çıkartacaktır.

Windows ayarlarını otomatik yapabilen yazılım, daha hızlı çalışan ve donma, çakılma yaşamayan bir sisteme kavuşmanızı sağlar. Disk birleştirme (defrag) modülü sabit diskinizi derleyip toplar. WinOptimizer 2017’nin aksine Kayıt Defteri (registry) birleştirme ve üç arkaplan izleyici de etkin şekilde çalışarak, dosyaları temizler, işlem önceliklerini düzenler. Icon Saver gibi pratik eklentileri ile masaüstü simgelerini de yedekleyerek sisteminizi gerektiğinde eski hâline getirmenizi sağlar.

Birçok yazılım çalışırken geçici dosyalar oluşturur ve bunları sabit diskinize kayıt eder. Bu yazılımların ciddi bir bölümü bu dosyalarla işleri bittiğinde onları silmezler. Bu da hem diski doldurur hem de zaman içerisinde bu yazılımları ve genel olarak sistemi ağırlaştırır. Böyle bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız, CCleaner sisteminizin aradığı panzehiri verecektir.

Windows, web tarayıcı klasörleri ve kayıt defterindeki gereksiz verileri silen CCleaner’a bir eklenti daha kurarak işi sağlama alabilirsiniz. CCEnhancer adlı eklenti, CCleaner’ın işlev kapsamını genişleterek 1.000 ek programın temizliğini de yapabilmesini sağlar.

Windows’un hem açılış hızını hem de genel hızını düşürenlerin başında otomatik başlatılan programlar ve hizmetler gelir. Bu kısmı temizlemek de bellekte yer kaplayan programları kapatarak, sistemin daha hızlı çalışmasını sağlar ve aynı anda birden çok uygulamayla çalıştığınız çok görev performansını artırır.

Autoruns adlı yazılım, tüm Windows başlangıç uygulamalarını ve hizmetlerini ekrana getirerek, seçtiğiniz istenmeyenleri kaldırır. Program kurulum gerektirmeden çalıştığı için, aslında birkaç hareketle sizin yapacağınız işi pratik bir şekilde gerçekleştirir, sisteme de yük olmaz.

Önbellekleme de ağır sistemler için iyi bir çözüm imkânı anlamına gelir. Varolan sistem diskinden hızlı bir dise yapacağınız önbelleklemeyle programlar deyim yerindeyse çeviklik kazanır. Birbirleri arasında geçiş, kendi içindeki çeşitli işlemlerin hızı artar. Eski sistemler için yeni bir sabit disk takmak kadar, bazen bir USB bellek çubuğu kullanarak önbelleği buraya taşımak da yavaş sistem derdine derman olabilirken, RAM ise en yeni sistemler için bile çözümdür. Çünkü sistem mimarisi gereği belleğe erişim diskten hızlıdır.

ArchiCrypt RAM Disk 4 Plus, bu durumu avantaja çeviren bir yazılım. Önbelleklemeyi sistem belleğine yapan yazılım, böylece işi kolaylaştırıyor ve harici bir cihaz takılı bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Yazılımın tam sürümü programların önbellekleri için profil oluşturur gibi sanal diskler yaratabiliyor. Bu da işleri iyice kolaylaştırıyor.

Bunların hepsini bir yerde toplayan yazılımlar ise, en baştaki Ashampoo gibi tek noktadan çözüm almanızı sağlar. Glary Utilities Pro da Windows’u hızlandırmak için birçok özelliği bünyesinde topluyor. Başlangıç düzenleyici, Kayıt Defteri temizleyici ve yazılım kaldırma aracının yanı sıra, reklam yazılımları ve casus yazılımları engelleyici bir tarama aracı da pakette mevcut.

Cevap bırakın