Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraParti, düğün ve benzeri etkinliklerde güzel fotoğraf çekmenin yolları

  Parti, düğün ve benzeri etkinliklerde güzel fotoğraf çekmenin yolları

  etkinlik_foto01

  En yakın arkadaşınız evleniyor ve sizden fotoğraf çekmenizi rica etti. En sevdiğiniz sanatçı konser veriyor elinizde birkaç kare fotoğraf olsun istiyorsunuz. Ya da bir arkadaşınızın çocuğunun doğum günü partisine davetlisiniz ve fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Doğum günü, parti, düğün ve benzeri etkinliklerde fotoğraf çekmek özel bir dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir iştir. Bu bakımdan amatörlüğün ötesinde bir bakış açısı ile konuya yaklaşmanız gerekir.

  Düğünde fotoğraf çekmek

  Arkadaşınızın, kardeşinizin ya da bir yakınınızın düğününde anı amaçlı da olsa fotoğraf çekmek istiyorsanız alacağınız sonuçların iyi olması için bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor: Öncelikle ortama hakim olmanız şart. Işık koşulları, kullanılan lambaların renkleri, ortamın durumu gibi fiziksel şartlara hızlıca bir göz atmak fotoğraf kalitenizi ciddi anlamda artıracaktır. Zira ortamın ışığına göre fotoğraf makinenizde yapacağınız düzenlemeler fotoğraflarınızın daha iyi çıkmasını sağlar. Örneğin floresan lambalarla aydınlatılmış bir ortamda beyaz ayarında yapacağınız düzenleme insan yüzlerinin daha doğru renklerde görünmesini sağlayacaktır.

  Flaşı idareli kullanın

  Düğün ve benzeri etkinlikler genelde akşam ya da gece düzenlendiği için ışık miktarı da az olacaktır. Bu yüzden zaman zaman flaş kullanımı da gerekli olabilir. Flaşı idareli kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü flaşı fazla kullanmak pil ömrünün çabuk bitmesine yol açar. Ayrıca flaşlı fotoğraflarda (ışık çok kuvvetli olduğundan) insan yüzleri çok beyaz çıkabilir. Bunun önüne geçmek için Slow Sync modunu kullanabilirsiniz. Bu modda çekilen fotoğraflar daha gerçekçi bir ışıkla aydınlatılmış gibi görüneceklerdir.

  Benzer şekilde yüksek ISO kullanmak (biraz gren verse de) tercih edilebilir. Bu sayede flaş kullanmadan da net fotoğraflar çekebilirsiniz. Düğünlerde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise insanlarda izin almaktır. Bütün katılımcıları tanıyamayacağınız için fotoğrafları çekmeden önce insanlara sormak en mantıklısıdır. Ayrıca eğer profesyonel olarak bir ortamda bulunuyorsanız kendinizi tanıtmanız ve bu çekimleri kimin için yaptığınız bilgisini de fotoğrafı çekilen kişilere bildirmeniz önemlidir. Bu bilgilendirme olası tatsız durumların oluşmasını önler.

  Doğru anı yakalamaya çalışın

  Düğün ve benzeri etkinliklerde insanları en doğru anda yakalamaya çalışın. Özellikle düğünlerde eğlencenin dozunu kaçıranlar konusunda dikkatli olun. Yüz ifadeleri garip çıkan, ağzında bir şey varken yakalanan kişi ya da kişilerin fotoğrafını çekmemeye çalışın. Gülen yüzler, mutlu ifadeler, heyecanlı gelin ve damat sizin ana hedefleriniz olsun.

  etkinlik_foto

  Etkinlik ve konserlerde fotoğraf çekmek

  Özel bir etkinlikte fotoğraf çekmek istiyorsanız mutlaka önceden izin almanız gerekir. Özellikler konser ve benzeri ortamlarda fotoğraf çekmek çoğu zaman özel izne tabidir. Elbette cep telefonu ile yapacağınız birkaç kare çekime kimse karışmayacaktır. Bu gibi durumlarda sahneye mümkün mertebe yakın olmaya çalışın. Cep telefonunuzun ayarlarını optimum bir seviyeye getirin. Mümkünse ve varsa otomatik modda çekim yapın. Cep telefonunuzda varsa hazır çekim modlarından uygun olanlarını deneme yanılma yöntemi ile kullanabilirsiniz.

  Konser, tiyatro ve benzeri etkinliklerde fotoğraf çekerken etrafı ve etkinliği izleyen kişileri rahatsız etmemeye önem gösterin. Fotoğraf çekeceğim diye başkalarının görüş alanlarını kapatacak ya da dikkatlerini dağıtacak hareketler yapmamaya çalışın.

  Yakın mesafeden flaşsız yapacağınız çekimler size güzel bir anı olarak kalacaktır. Konser ve diğer etkinliklerde konuya yakın olmaya çalışın. Uzaktan yapılacak olan çekimler (çok iyi optik zoom özelliği olan bir fotoğraf makineniz yoksa) çok fazla işe yarayacaktır.

  Gözünüzü dört açın

  Genel olarak etkinliklerde güzel fotoğraflar çekmek isterseniz ortamı iyi gözlemlemek işinize yarayacaktır. Birbirine yakışan çiftler, şirin bir bebek, eğlenen insanlar güzel fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır. İnsan fotoğraflarında en önemli konuların başında gelen şey ifadeler olduğu için bu ifadeleri yakalamaya çalışın. İmkanlar dahilinde bol bol fotoğraf çekip, güzel ifade yakalama ihtimalinizi de artırın.

  Son olarak özel gün ve etkinliklerde video kayıt edebileceğinizi de unutmayın. Video fotoğraftan farklı olarak aynı zamanda hareket ve ses de içerdiğinden verdiği etki (duruma ve yerine göre) daha güçlü olabilir. Bunu da göz ardı etmeyin.

  Işığınız bol olsun…

  Konser, düğün ve benzeri etkinliklerde kullanmak üzere fotoğraf makinesi arıyorsanız bu adrese göz atmanızı da öneririz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN