Paralel İthalat Beyaz Eşya Aldığınızda Yaşanabilecek Sorunlar Nelerdir?

0

Paralel İthalat, en net haliyle bir ürünün fiyatının ülkemize göre daha ucuz olduğu bir ülkeden topluca satın alınarak daha pahalı olduğu ülkeye getirilerek piyasa koşullarından çok daha ucuza satılmasıdır. Aslında paralel ithalat “grey market – Gri Pazar” ismiyle de çok özdeşleşmiştir ve bir çeşit yer altı ekonomisi olarak da adlandırılabilir. Beyaz eşyayı paralel ithalat yapan bir yerden satın almak size o beyaz eşyanın yetkili satıcısındaki son kullanıcı satış fiyatlarına göre elbette düşük bir fiyat avantajı sağlayacaktır. Yani alacağınız beyaz eşya çok daha ucuz olacaktır. Bu fiyat avantajı ilk aşamada müşteriler için bir avantaj gibi görünse de zaman içerisinde oluşabilecek bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Bu yazımızda bu konuya değineceğim.

Paralel İthalat Aslında Daha Ucuz Gibi Görünür

Beyaz eşyanızı paralel ithalat yapan bir yerden satın aldığınızda ilk başta aldığınız ürünlerde bir fiyat avantajı vardır. Fakat burada ilk bilmeniz gereken resmi ithalatçının verdiği garantiden kesinlikle yararlanamıyor olmanız ve kendi verdikleri garantide de süreçlerin kanuni süreçlere göre daha yavaş işleyecek olmasıdır.

Son zamanlarda fabrikasyon hatasından iade edilmiş beyaz eşyanın yeniden ambalajlanarak piyasaya sürüldüğü bilgileri hepimizin kulağına geliyor. Her ne kadar bu ürünlerin imha edilmesi veya kesinlikle tekrar sıfır ürünmüş gibi satılmaması gerekirken tekrar satılması tüketiciyi aldatmaktan başka bir şey olamaz. Çünkü tüketicinin aldığı beyaz eşyanın daha önceden tamir görüp görmediğini anlaması neredeyse imkansızdr. Eğer ürünleri aldığınız yer yetkili satıcı değilse her an kandırılabileceğinizi asla unutmayın. Sizin fabrikadan çıktığını düşündüğünüz ürün aslında kullanılmış ürün bile olabilir.

Beyaz Eşya Zamlanınca Tüketici Paralel İthalata Yöneldi

Bazı üretici firmalar ve bayilerin zam yapması üzerine bayilerden alım yapmayı pahalı bulan tüketiciler ilk olarak paralel ithalat yapılmış ürünlere yönelirler. Aslında sektörde bir zam dalgası oluştuğunda bu piyasanın işleri yeniden canlanmaya başlar. Eğer siz beyaz eşyayı sadece fiyatı baz alarak resmi ithalatçısı veya bayisinden değil de bir başkası tarafından getirilmiş ürünlerden seçedrek alırsanız resmi ithalatçının verdiği garantiden kesinlikle yararlanamazsınız. Yani cihazınız bir arıza yaptığında götürdüğünüz yetkili servis size zaten garantiden yararlanamayacağınızı söyleyecektir.

İthalatçı Firma Garantisi Nedir?

Beyaz eşyayı grey marketten satın aldığınızda size “ithalatçı firma garantisi” adı altında bir garanti verilir. Fakat ne yazık ki bu garanti sözünü gerçek anlamda yerine getiren firma sayısı ülkemizde çok azdır.

Garanti Hizmetini Öyle Her Yerden Alamazsınız

Özellikle İstanbul ve Ankara’nın dışında bir şehir veya kasabada yaşıyorsanızi, beyaz eşyanızı gray marketten almışsanız başınıza gelmesi muhtemel en büyük sorun bulunduğunuz yerde bir servis ağının olmamasıdır. Çünkü “ithalatçı firma garantisi” verenlerin yaygın bir servis ağının olması pek rastlanır bir durum değilidr. Çoğunlukla ürün İstanbul veya Ankara’ya kargo ile gönderilir ve süreçler çok yavaş işler. Ayrıca resmi garanti söz konusu olmadığı için kanuni süreler de pek umursanmamaktadır. O yüzden servis ağı yaygınlığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Kanuni Bir Engel Yok

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre grey marketten satınalma yapmanızın hiç bir sakıncası yoktur. Yani nu piyasadan ürün satın almak tamamen yasaldır. Sadece yaygın olarak bulunmayan servis ağına ve uzayabilen servis sürelerine razı olduğunuz sürece sıkıntı yaşamayabilirsiniz.

Yetkili Servisten Ücretsiz Kurulum Hizmeti Alamayabilirsiniz

Yetkili satıcıdan kanuni garantiye sahip bir ürün almadığınız sürece o ürünle ilgili haklarınızda bazı kısıtlamalar söz konusu olacaktır. Yetkili bayiden satın alınmayan beyaz eşyada müşteri ücretsiz montaj hizmetinden yararlanamayacaktır. Bu durum bütün markalar için geçerli olmasa da bu konuda da dikkatli olmak gerekir.

Cevap bırakın