Papua Yeni Gine, Facebook’u bir aylığına yasaklamak istiyor

0

Avustralya’ya yakın bir ada ülkesi olan Papua Yeni Gine’de Facebook’un yasaklanması gündemde. İlginç gelişme detayları ile dikkat çekiyor…

Papua Yeni Gine, ‘uzaklığı’ ve algılarda uyandırdığı tropik imgeleriyle ismi duyulduğunda ilginç hisler meydana getiren bir ülke. Üstelik kamuoyunun ilgisini bu kez tropik meyveleriyle değil Facebook yasağı konusuyla çekiyor…

Ülkedeki yerel kaynaklara göre popüler sosyal medya ağı Facebook’un bir ay süreyle yasaklanması isteniyor. Bu yasakla, platformun nüfusa olan etkilerinin inceleneceği kaydediliyor.

Haberleşme Bakanı Sam Basil, konuya ilişkin açıklamasında, sahte hesapların arkasına gizlenen kullanıcıların, yasak resimler yükleyenlerin filtrelenip kaldırılacağını, yanlış ve yabancı bilgi yayan kimselerin kimliklerinin tespit edileceğini belirtiyor. Böylelikle gerçek kimlikleri olan gerçek kişilerin sosyal ağı sorumluluk bilinciyle kullanmalarının önünün açılacağını ifade ediyor.

Adeta ‘bakım çalışması…’

Öte yandan Facebook’un bir süreliğine ‘bakım çalışması’ halinde kalması yönündeki projelerin yanı sıra Bakan Basil, 8 milyonluk nüfusa sahip olan Papua Yeni Gine vatandaşları için yeni bir sosyal ağ sitesi yapılması ihtimalinin de düşünüldüğünün altını çiziyor.

Ülkede nüfusun oldukça düşük bir kesimi Facebook kullanıyor. Australian Broadcasting Corporation’a göre 600 bin – 700 bin kullanıcı var. Bu da ülke nüfusunun yüzde 10’undan daha az bir kesiminin sosyal medya ağına ilgi gösterdiğine işaret ediyor. Buna karşın ülkede Facebook’un ‘daha sıkı kontrol’ altında tutulmasına yönelik adımların kısa süre içerisinde atılmaya başlanması bekleniyor.

Cevap bırakın