Pandemide Zoom Programı Kullananlara Özel Pek Bilinmeyen Püf Noktalar

0
Zoom

Pandemi döneminde çalışanların büyük bir çoğunluğu Zoom programı ile tanıştı. Evden çalışmanın en iyi tarafı işe gidip gelirken kaybolan zamandan tasarruf etmeniz, ailenizle daha fazla zaman geçirmeniz. Toplantıları yapabileceğiniz Zoom gibi bir yazılım da elinizin altında olduğunda elbette işler çok daha fazla kolaylaşıyor.

Zoom Programı Kullananlara Özel

Evden çalışırken sürekli Zoom kullanıyorsanız programın bazı püf noktalarını bilmek size avantaj sağlayacaktır.

Doğru Lisans Nasıl Seçilir?

Zoom Basic

Bu seçenek ücretsiz kullanabileceğiniz sürümdür. Sadece bire bir görüşme yaparsanız bir süre kısıtlaması yoktur. İki kişiden fazla insan grupları ile video görüşmesi yapıldığında 40 dakikalık süre sınırı vardır.

Zoom Pro

Bu seçeneği kullanabilmek için Ayda 14,99 ABD doları ödeme yapmak gerekiyor. Buluta kayıt yapmaya ek olarak toplantılarda tüm Basic ve gelişmiş yönetici kontrolleri yetkisine sahip olursunuz.

Doğru Aydınlatma Nasıl Yapılır?

İyi bir görüntü vermek için aydınlatma da çok önemlidir. Işık yüzünüze önden gelirse yüzünüz aydınlık olur. Arkadan gelen ışık yüzünüzü karanlıkta bırakacaktır. Işığı kaynağı mutlaka yüzünüzü aydınlatsın.

Görüntüyü ve Sesi Nasıl Test Ederim?

Mikrofonunuzu ve kameranızı www.zoom.us/test adresine giderek test edebilirsiniz. Böylece çalışmayan bir ekipmanınız varsa toplantı öncesi görebilirsiniz.

İnternet Bağlantı Hızınızın Önemi Nedir?

Zoom’dan verim alabilmeniz için toplantı yaparken internet bağlantınızın aile bireyleri veya başkaları tarafından film seyretmek ve dosya yüklemek gibi amaçlarla kullanılmadığından emin olun. Gerçi Zoom optimizasyonu oldukça başarılı bir şekilde yapsa da bant genişliğinin azaldığı durumlarda Zoom görüntünüze değil sese öncelik verir.

Daha Kaliteli Görüntü ve Ses Nasıl Elde Ederim?

Eğer bütçeniz müsaitse daha iyi görüntü kalitesini yakalamak için gelişmiş ve yüksek çözünürlüğe sahip kamera edinmelisiniz. Kaliteli bir mikrofon da her zaman elinizin altında bulunmalıdır.

Bekleme Odası Açmak Nasıl Bir Avantaj Sağlar?

Bekleme Odası özelliğini etkinleştirerek siz tamamen hazır olduğunuzda katılımcıları odaya alır ve toplantıya hazırlıksız yakalanmazsınız. Ayrıca katılımcıları görüşmeye katılmadan  önce görerek sadece yetkili olanları veya izin verdiklerinizi toplantıya dahil edebilirsiniz. Yetkisiz katılımları önlemek için iyi bir yoldur.

Ani Ses Açıp-Kapama İçin Boşluk Çubuğu

Mikrofonun sesini aniden geçici olarak açmak veya kapatmak için klavyedeki boşluk tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Evcil hayvanınızın çıkardığı ses veya kapı çalması gibi durumlarda kurtarıcı bir özelliktir.

Ekranınızı Nasıl Paylaşırsınız?

Toplantı anında katılımcılara bir fotoğraf, video veya sunum göstermek isteyebilirsiniz. Bunun için ekran paylaşma tuşundan ekranınızı katılımcılarla paylaşabilirsiniz. Oturumu açan hesap ekranını paylaşabileceği gibi toplantıya katılanlar da yönetici onayıyla ekranlarını paylaşabilirler.

İstediğiniz Arka Fon Nasıl Kullanılır?

Toplantı esnasında bulunduğunuz ortamın görünmesini istemeyebilirsiniz. veya bulunduğunuz ortam müsait olmayabilir. Programın ayarlar bölümünde “Background” menüsünden ister hazır olarak sunulan ister sizin yükleyeceğiniz arka fonları kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın