Pandemi sürecinde hayatımıza yeni giren teknolojiler

0

Bütün dünyayı etkileyen koronavirüs salgını, iş hayatındaki önemli değişimlere neden oldu. Bazı sektörler Bu süreçten olumsuz etkilenirken, teknoloji ve gıda gibi sektörlerde hızlı bir büyüme trendi görüldü. 

COVID-19 salgını, dijital ödemeler, telesağlık hizmetleri ve robotik dahil olmak üzere birçok teknoloji trendini hızlandırdı. Bu teknolojiler, işletmelerin açık kalmasına yardımcı olurken, koronavirüsün yayılmasını azaltmaya yardımcı da oluyor. Bu hafta pandemi sürecinde hayatımıza giren teknolojileri ve yaşamımıza etkilerini yazdım. 

Toplantılar artık online yapılıyor 

Pandemi süreciyle birlikte bir çok firma uzaktan çalışma yöntemine geçti. Haliyle toplantılar da online olarak yapılmaya başlandı. Bu süreçte öne çıkan zoom, toplantıların vazgeçilmezi oldu. Ancak uygulamaya olan yoğun talep, gizlilik sorunları ve teknik destek problemleri büyük sorunlara neden olabilir. 

Diğer taraftan, birçok insan evden çalışma düzenine geçtiği için sanal ofis hizmetleri de oldukça önem kazandı. Kurumsal firmalar ve girişimciler artık ofis kiralama yerine, sanal ofis hizmetlerinden yararlanmayı tercih

ediyor.  COVID-19 salgını sonrasında uzaktan çalışma daha yaygın hale gelirse , işverenler kira maliyetlerini düşürmeye ve daha ucuz işgücü maliyetleri olan bölgelerden insanları işe almaya karar verebilirler .

E-ticarette fırsat var 

Pandemi sürecinde yıldızı parlayan sektörlerin başında e-ticaret geliyor. Hızla büyüyen online ticaret beraberinde birçok iş fırsatlarını da getiriyor. Özellikle temassız teslimat hizmeti veren uygulamalar tercih sebebi.  

BBC’nin tahminine göre 200 milyon insan COVID-19 nedeniyle işini kaybedecek.  Bu süreçte işini dijitalleştirmek isteyenler ve yeni iş arayışında olanlar e-ticaret sektörünün sunmuş olduğu fırsatlardan faydalanabilirler diye düşünüyorum. Keza geçmişten bir örnek vermek gerekirse SARS salgının olduğu yıllara gidelim. 2002’nin sonlarında, SARS salgını Çin’de hem işletmeden işletmeye hem de işletmeden tüketiciye çevrimiçi pazar platformlarında muazzam bir büyümeye yol açtı .

Benzer şekilde, COVID-19, çevrimiçi alışverişi tüm dünyada sahip olunması gereken bir şeyden, olması gereken bir hale dönüştürdü. Artık pek çok süper markete internet üzerinden sipariş verebiliyoruz. Ancak online alışverişin sağlam bir lojistik sistemi tarafından desteklenmesi gerekir. 

Keza pek çok kargo virüs korumalı olmadığı için risk taşımaktadır. ABD ve Çin’deki birçok teslimat şirketi ve restoran, malların bir kişinin elinden veya eline değil, belirlenen bir yerden alınıp bırakıldığı temassız teslimat hizmetlerini başlatıyor . Çinli e-ticaret devleri aynı zamanda robot teslimatlarının gelişimini hızlandırıyor . 

Online ve temassız ödeme yöntemleri yaygınlaşıyor

Pandemi sürecinde nakit paranın virüsü taşıyabileceği endişesiyle temassız kartlar ve dijital ödeme yöntemleri oldukça popüler hale geldi. Hatta kripto paralara olan ilgi de bu dönemde artış gösterdi. Çin, ABD ve Güney Kore’deki merkez bankaları, banknotların dolaşıma girmeden önce temiz olmasını sağlamak için çeşitli önlemler aldı. 

Ancak Dünya Bankası’na göre, dijital ödemelere kolay erişimi olmayabilecek 1,7 milyardan fazla bankasız insan var. Dijital ödemelerin yaygınlaşması aynı zamanda internetin yaygınlaşmasına ve paranın dijitalleşmesine neden olacak. 

3B yazıcılar ile sağlık çalışanlarına destek

3D baskı teknolojisi, pandemi sürecinde özellik ve sağlık çalışanları için kişisel koruyucu ekipmanların üretimi konusunda oldukça önemli bir rol oynadı. 3D baskı altında olan pek çok gönüllü, üretime destek vererek binlerce sağlık çalışanının koruyucu malzemelere ulaşmasını sağladı. Haliyle 3D baskı bu dönemde yaygınlaşan ve yükselen teknolojiler arasında yerini aldı. 

3D baskı üretimde esneklik sunarak; farklı tasarım dosyalarına ve malzemelere dayalı olarak farklı ürünler üretebilir ve basit parçalar, uzun bir tedarik süreci ve sevkiyatın gelmesi için uzun bir bekleme gerektirmeden hızlı bir şekilde yerinde yapılabilir.

Bununla birlikte, 3B baskı kullanan büyük parti üretim yapan işletmeler birkaç engelle karşı karşıya. İlk olarak, patentle korunan parçaların üretilmesiyle ilgili fikri mülkiyet sorunları olabilir. İkincisi, cerrahi maskeler gibi belirli ürünlerin üretimi, alınması uzun zaman alabilen düzenleyici onaylara tabidir . Çözülmemiş diğer sorunlar arasında tasarım dosyalarının patent kuruluşları tarafından nasıl korunması gerektiği, menşe yeri ve ticaret hacimleri üzerindeki etkisi ve 3B yazdırılmış ürünlerle ilişkili ürün sorumluluğu yer alıyor.

Cevap bırakın