Pandemi günlerinde internette iş fırsatları

0

COVID-19, bütün dünya düzenini değiştirdi ve salgının etkisiyle işsizlik de gün geçtikçe artıyor. Birçok sektör pandemi ve kısıtlamalardan olumsuz etkilenirken, bazı sektörler ise en parlak günlerini yaşıyor. Peki pandemi sürecinde iş fırsatlarından nasıl faydalanabiliriz? Sizler için bu hafta internet üzerinden iş bulabileceğiniz freelancer platformlarını ve iş fırsatlarını araştırdım. 

Şirketler maliyetlerini azaltabilir

Bugünlerde pek çok işletme küresel salgını atlatmak ve finansal olarak hayatta kalabilmek için maliyetlerini düşürme yoluna gidiyor. Bu noktada freelancerler girişimciler ve kurumsal şirketlerin imdadına yetişiyor. Uygun bütçelerle özellikle tasarım, yazılım, reklam, yazı ve çeviri konularında hizmet almanız mümkün.  

Bunun dışında firmasını dijitale taşımak ve e-ticaret hacmini artırmak isteyen iş verenler için de pek çok freelancer hizmet sunuyor. E-ticaret sitesi hazırlamaktan, dijital reklamcılığa kadar işletmenizi büyütmek için ihtiyacınız olan her şeyi sizinle paylaşacağım sitelerde bulabilirsiniz. Ben de bu sitelerden iletişime geçtiğim freelancerlarla iş yapıyorum. 

Freelance iş fırsatlarını keşfedin 

Dijital ekonomi, freelance çalışmanın önündeki engellerin çoğunu ortadan kaldırdı. Artık dilerseniz dijital göçebe olarak istediğiniz yerden çalışarak, işinizi yürütebiliyorsunuz. Bu nedenle yeni iş fırsatlarını takip edip, stratejik düşünerek bu dönemi faydalı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Eğer tasarım, yazılım ve reklamcılık konusunda eğitiminiz varsa rakiplerinize göre yarışa 1-0 önde başlayabilirsiniz. İnternet üzerinde pek çok platform, şu günlerde dijitalleşmek isteyen firmalara destek veriyor. İşletmesini internete taşımak isteyen şirketler ve lokal işletmeler kurumsal kimlik, tasarım, yazılım ve sosyal medya reklamcılığı gibi konularda hizmet alabilecekleri kişilere ulaşmaya çalışıyor.  

R10 

R10.net, teknik konularda destek alabileceğiniz bir platform. Özellikle yazılım, SEO ve sosyal medya konularında pek çok işletme ve freelancera forum üzerinden ulaşabilirsiniz. Google optimizasyon, adsense ve adwords konusunda da zengin bir içeriği sahip. Web masterlar için önemli bir kaynak görevini görüyor. Üyelik davetiye ile gerçekleşiyor ve üyelerin ticaret puanını görebiliyorsunuz. En önemlisi de daha önce hizmet alan kişilerin yorumlarını okuma imkanına sahip olmanız. Dijital dünyada sağlam bir yer edinmek istiyorsanız bu tür forumlara üye olmanızda fayda var. 

Pirilancer 

Pirilancer.com, freelancer iş yapan kişileri işverenlerle buluşturan bir platform. Sitede dijital marketing, grafik tasarım, reklamcılık, video, yazı&çeviri ve yazılım konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz freelancerlara ulaşabiliyorsunuz. Yeni müşteri bulmak isteyen freelancer kullanıcılar da ücretsiz oluşturdukları profil sayfalarında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veriyor.  Ayrıca kullanıcıların daha önce gerçekleştirdiği projeleri ve yeteneklerini de profil sayfalarında görebiliyorsunuz. Sitenin Kurucusu Tahsin Çetinkaya ile yaptığım Zoom toplantısında pandeminin ilan edilmesiyle birlikte, işverenler tarafından freelance işlere taleplerin yoğunlaştığını öğrendim. İşverenler, uygun fiyatlara nitelikli hizmet almak için bu sitelere üye oluyorlar. Aynı zamanda freelance iş bulmak isteyenler de yeni müşterilere kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Pirilancer’da en çok talep grafik tasarım, yazılım ve sosyal medya reklamları ile ilgili oluyor. Firmasını e-ticarete taşımak isteyen kobiler de bugünlerde oldukça artmış. 

Bionluk 

Bionluk; grafik tasarım, yazılım, çeviri, video ve animasyon gibi alanlarda hizmet veren freelancerlara ulaşabileceğiniz bir platform. Sitede pek çok işi ekonomik bütçelerden yaptırabileceğiniz freelancerlar mevcut. Yapılan işten memnun kalmadığınızda ise platform ücretsiz para iadesi gerçekleştiriyor. Çalışmak istediğiniz freelancerın sayfasındaki yorumlara bakarak kendisiyle iletişime geçebilir, dosya transferlerinizi mesajlaşma ekranı üzerinden iletebilirsiniz. 

Cevap bırakın