Panasonic Lumix G9 aynasız fotoğraf makinesi

0

Aynasız fotoğraf makinelerini en çok destekleyen markalardan biri olan Panasonic, Lumix G9 ile bu alandaki faaliyetlerine devam ediyor.

Aynasız fotoğraf makinesi dendiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Panasonic, ısrarla ve sürekli olarak leni

20.3 Megapiksellik canavar

Panasonic Lumix G9, 20.3 Megapiksel çözünürlük sunan bir sensöre sahip. Micro Four Thirds altyapısını kullanan bu yeni modelde 17,3×13 mm boyutunda bir sensör kullanılıyor. Bu sensörün sunduğu fokal çarpan ise 2X.  Bazı ilginç özellikleri bulunan G9, 80 Megapiksel RAW fotoğraf çekebiliyor. 225 noktalı bir netlik sistemi olan fotoğraf makinesinde, 0.83X büyütme yapan OLED bir dijital vizör yer alıyor. Saniyede 20 kare seri çekim hızı ve maksimum 25600 ISO hızı gibi özellikleri bulunuyor. Wi-Fi desteği de sunan fotoğraf makinesi Panasonic’in en güçlü modellerinden biri.

Şimdi bu güçlü modelin bazı önemli özelliklerine göz atalım:

4K 60 fps

Son dönemde yıldızı parlayan bir teknoloji olan 4K, gelişen teknoloji ile beraber 60 fps desteği ile gelmeye başladı. 4K son birkaç yıldır üst düzey fotoğraf makinesi, video kamera ve cep telefonları tarafından desteklenen bir teknoloji. Ancak yakın zamana kadar 4K video kayıtları saniyede 30 kare olabiliyordu. Hızlanan ve güçlenen işlemcilerle saniyede 60 kare video kayıt desteklenmeye başladı. Panasonic Lumix G9 da saniyede 60 kare destekleyen bir model. Daha yumuşak ve kesintisiz bir video deneyimi sunan 60 fps, bu tarz beklentileri olanları mutlu edecek bir özellik.

5 eksenli titreşim engelleme

Fotoğraf makinesinde gövdeye (yani sensöre) entegre 5 eksenli titreşim engelleme özelliği yer alıyor. Bu da objektiften bağımsız olarak titreşim engelleme özelliğinin kullanılabileceği anlamına geliyor ki bu da güzel bir özellik. Bu fonksiyon video modunda çok işe yarayan ve faydalı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Dayanıklı gövde

G9’un bir diğer özelliği ise dış etkenlere dayanıklı bir gövdeye sahip olması. Ürün su geçirmez değil ama en azından su sıçramalarına dayanıklı. Yani hafif yağmur altında da kullanılabiliyor.  Ayrıca darbelere de belli bir noktaya kadar dayanıklı bir gövde sahip.

USB’den şarj 

Ürünün ilginç bir özelliği ise (Sony’nin bazı ürünlerinde de bulunuyor) USB üzerinden şarj desteği sunması. Bu da harici bir pil çözümü ile elektrikten uzak bir ortamda şarj olabileceği anlamına geliyor.

Çift bellek kartı yuvası

Bazı profesyonellerin sevdiği bir özellik olan çift bellek kartı yuvası bu üründe standart olarak yer alıyor. Aynı anda iki karta yazma, videoyu ayrı, fotoğrafı ayrı karta yazma gibi seçenekler zaman zaman hayat kurtarıcı olabiliyor.

Yüksek ömürlü shutter

Çoğu profesyonel DSLR fotoğraf makinesinde bile 100 bin olan shutter ömrü Lumix G9’da 200 bin. Bu da uzun yıllar boyunca shutter değiştirmeden kullanılabileceği anlamına geliyor. Özellikle profesyonellerin seveceği bir fonksiyon.

225 noktalı netlik

Panasonic Lumix G9’un bir diğer gelişmiş özelliği ise 225 noktalı netlik sistemine sahip olması. Bu kadar çok netlik noktası olunca fotoğraf ve video modunda netlik konusunda sıkıntı olmuyor. Çoğu üst düzey DSLR cihaz bile bu kadar netlik noktasına sahip değil. Başarılı bir özellik.

80 Megapiksel RAW fotoğraf

Fotoğraf makinesinde bazı cep telefonlarında da bulunan yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekme özelliği yer alıyor. Sadece RAW modunda çalışan bu özellik yardımıyla 80 Megapiksel fotoğraf çekilebiliyor. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ihtiyacı olup orta formata binlerce TL vermek istemeyenler için ilginç bir özellik olabilir. Tabi sonucu görmek gerekiyor.

Sonuç olarak Panasonic Lumix G9 gayet hızlı ve güçlü bir aynasız fotoğraf makinesi. Sensörün küçük olması bir parça dezavantaj olsa da sunduğu teknik özellikler bu eksinin daha az göze batmasını sağlıyor.

Panasonic Lumix G9

  • Micro Four Thirds 17.3 x 13.0 mm  sensör
  • 20.33 Megapiksel çözünürlük
  • JPEG ve RAW desteği
  • 4K 60 fps video desteği
  • Wi-Fi ve Bluetooth özelliği
  • OLED 3.680 K dijital vizör
  • Maksimum ISO 25600
  • Çift SDXC destekli SD bellek kartı yuvası
  • 3 inç dokunmatik ekran
  • Harici mikrofon çıkışı

Işığınız bol olsun…

 

 

Cevap bırakın