Panasonic, Leica ve Sigma’dan lens alanında iş birliği

0

Dünyanın önde gelen üç teknoloji şirketi Panasonic, Leica ve Sigma, geliştirdikleri aynasız sistemli fotoğraf makineleri için bundan sonra aynı full-frame kamera lenslerini kullanarak bir ‘L-Mount lens ittifakına’ imza attıklarını duyurdular. İşte sürpriz gelişmeye ilişkin ilk detaylar…

Almanya’da devam eden yılın merakla beklenen fotoğraf teknolojileri fuarı Photokina 2018, ‘bir ekip çalışması haberi’ ile adeta yerinden oynadı. Kamera savaşlarında kendi fotoğraf makinelerinin öne çıkmasını hedefleyen üç büyük üretici Panasonic, Leica ve Sigma, geliştirdikleri fotoğraf makineleri için bundan sonra aynı full-frame kamera lenslerini kullanacaklarını duyurdular.

Full Frame ve APS-C boyutlu sensöre sahip fotoğraf makineleri için alınan iş birliği kararı, satın alınan lenslerin her üç markanın fotoğraf makinesinde de çalışabilmesi anlamına geliyor. Böylelikle Canon, Nikon, Sony gibi son derece geniş lens yelpazesi sunan üreticilerle daha rekabetçi bir şekilde yarışılmasının hedeflendiği anlaşılıyor.

  • Sigma CEO’su Kazuto Yamaki, Leica başkanı Andreas Kaufmann ve Panasonic başkan yardımcısı Junichiro Kitagawa.

Kazan-Kazan!

Elbette bu adım, fotoğraf profesyonelleri ve meraklıları için harika. Çünkü tek bir lens ekosistemi içerisinde kilitli kalınmaması anlamına geliyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Panasonic’in küresel pazarlama şefi Junichiro Kitagawa, iş birliğini bir ‘kazan-kazan anlaşması’ olarak nitelendiriyor.

Öte yandan Full Frame aynasıs sistemli fotoğraf makine üretimi konusunda bir iki detay var…
Panasonic ve Sigma bu alanda ürün geliştirdiler. Sigma ise henüz duyurmadı, fakat geliştirme çalışmalarının devam ettiği biliniyor.

Cevap bırakın