Panasonic esnek pillerini duyurdu

0

flexible-lithium-ion-battery

Japon teknoloji şirketi Panasonic, giyilebilir cihazlar ve daha kompakt aygıtlar için geliştirildiği kaydedilen yeni esnek lityum iyon pillerini ABD’de görücüye çıkardı. İşte detaylar…

Tüketici elektroniği açısından cihaz donanımlarında en önemli noktalardan biri de şüphesiz piller. Uzun şarj dayanıklılığı gibi özelliklere sahip olmak, bir teknoloji ürününü diğerlerine göre öne çıkaran unsurlar arasında. Öte yandan pillerin boyutları ve tasarımları da cihazların görsel yapılarına dolaylı olarak etkide bulunur.

Örneğin DSLR fotoğraf makinelerinde pillerin yer aldığı kısım, objektiflerin genellikle sağ sağ kısmında bir kalınlık oluşturacak şekilde yapılandırılır. Dünyanın önde gelen pil üreticilerinden Panasonic ise özellikle giyilebilir cihazlar için geliştirdiği esnek pillerle boyutlarla ilgili sınırlandırmaların aşılmasına katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Geliştirilen 3 farklı boyuttaki (40 5mm x 60 mm, 35 5mm x 55mm, 28,5mm x 39 mm)esnek pillerin ilk aşamada prototip olduklarının altı çiziliyor. Üç ürün için de kalınlığın 0,45mm olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 0,8mm kalınlıkta bir kredi kartından daha ince yapıya sahip olan esnek pillerin ağırlıkları ise 1 gram. 3.8 volt çıkış gücüne sahip piller, son derece de dayanıklı. Bükülebiliyor ve tekrar eski hallerini alabiliyorlar.

En nihayetinde ise kullanım alanlarının akıllı saatlerin gövde mekanizmaları yerine örneğin kordon kısımları da olabileceği, böylelikle daha ince cihazların ortaya çıkarılabileceği ifade ediliyor. Ürünlerin ne zaman son kullanıcıya etki edecek şekilde sunulacağı hakkında ise henüz net bilgi bulunmuyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın