Paint yerini Paint 3D’ye bırakıyor

0

Teknoloji şirketi Microsoft, Windows 10 için yayınlanacak Fall Creators Update adlı güncellemesi ile kökeni çok eski yıllara dayanan yazılımlarından biri olan Paint’i desteklemeyi bırakacak.

Bu senenin sonunda yayınlanacak güncellemede çok sayıda ekstra özelliğin kullanıma sunulması tahmin edilirlen kaldırılacak ve desteğine son verilecek uygulamalar da bulunuıyor. İşte bunlardan biri de Paint.

Kendi web sitesinde kaldırılacak uygulamaları listeleyen Microsoft, burada Deprecated başlığını kullanmış. Bu kelime modası geçmiş anlamına geliyor.

Fişi çekiliyor

Paint için yolun sonuna gelindi. Neredeyse Windows kadar köklü bir geçmişe sahip olan yazılım, ilk kez 1985’te yayınlanmıştı. Temelde boş bir sayfaya bir şeyler çizmek şeklindeki kullanımı büyük ilgi çekmişti. Görseller üzerinde de kimi işlemlerin gerçekleştirilebilmesini sağlıyordu. En nihayetinde ise özellikle ilk kez bilgisayar kullanan çocukların bayıldığı bir programdı.

Paint 3D geliyor

Paint ise üretkenliği daha da geliştirilecek bir form halini alacak. Bu noktada çok daha gelişmiş özelliklere sahip Paint 3D adlı bir yazılım sunulacak. Daha fazla detay için birkaç ay sonra yayınlanacak Creators Update’i beklemek gerekiyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edecdeğiz…

Cevap bırakın